Az emberiség már több ezer éve alkalmaz különféle agyagtéglákat annak érdekében, hogy tartós falszerkezetek születhessenek lakóépületek, egyéb ingatlanok és tartós kültéri objektumok kialakításához. Az építőiparon belül a téglagyártás természetesen jelentős fejlődésen ment keresztül az idők folyamán, azonban meglepő módon csak alig néhány évtizede jutott el oda, hogy az agyagtéglákat magas hőfokon kiégetve olyan masszív anyag szülessen, mely nemcsak látványos, hanem tartós építésre egyaránt alkalmas. Így született meg a manapság is közkedvelt klinkertégla!
A ma ismert klinkertéglák sajátosságát az adja, hogy bizonyos téglatípusokkal ellentétben nem adnak hozzá színezőanyagokat és vegyszereket, csak gondosan válogatott, azonos tónusú agyagot, melyet a formázást követően rendkívül magas, 1100-1200 Celsius fokos hőmérsékleten égetnek ki. Az agyagot minden esetben gondosan előkészítik, tisztítják és tömörítik, majd az említett hőmérsékleten olyan kémiai reakciók játszódnak le benne, aminek jóvoltából létrejön egy szinte minden környezeti elemnek, így a víznek, a fagynak, de még az UV-sugárzásnak és a legtöbb vegyszernek is ellenálló téglatípus, melyet hosszú élettartama miatt előszeretettel alkalmaznak szélesebb körben.
Az anyagösszetétel tekintetében a klinkertéglában nagyon sok a szilikátüveg – természetesen olvadt formában –, ami képes lecsökkenteni az építőanyag szerkezetében megtalálható pórusokat. Ennek köszönheti ez a téglatípus a legtöbb hasonló alapanyagú téglához mérten ismert nagyobb szilárdságát, illetve alacsonyabb vízfelvevő képességét. Bár ritka eset, hogy csak klinkertéglából épüljön fel egy ingatlan, azonban az ilyen építmények mindig kimagasló tartóssággal és tűzálló képességekkel rendelkeznek. Ennek az oka leginkább abban keresendő, hogy a magas hőfokon történő kiégetés után olyan szerkezet alakul ki ezekben az építőelemekben, mely azt eredményezi, hogy utána egy nagyobb kaliberű lakástűz vagy egyéb hőhatás sem tudja csökkenteni az épület teherhordó képességét.
A felhasználhatóság tekintetében a klinkertégla alighanem az egyik legsokoldalúbb építőanyag. Hogy mégis mire és mikor alkalmazható?
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket