Az OSB lapok festése és ragasztása

Ha szeretnénk látványossá tenni az OSB lapból készült megoldásokat, fontos ismernünk festési és ragasztási lehetőségeit.

Hogyan fessünk és ragasszunk OSB lapokat?

Bár a faanyagok drágulása miatt az OSB lapok népszerűsége valamelyest visszaesett, azonban még mindig óriási a kereslet erre a táblás építőanyagra, hiszen mind belső-, mind külsőépítészet esetén egy rendkívül gyorsan alkalmazható megoldás, ami ráadásul már önmagában is kifejezetten dekoratív. Ennek az oka, hogy a fa még ebben a formájában – gyakorlatilag ragasztott szecskaként – is nagyon látványos és természetes hatást kelt, de sokan így is fontosnak tartják, hogy festéssel és ragasztással tegyék egyedivé.

Sokak számára nem is a szerelés, hanem ezek a kiegészítő munkák okoznak nehézségeket. Az OSB lapok piacvezető áron történő megvásárlása a Békás Épker kínálatából ugyanis biztosan nem okoz nehézségeket, de a kapcsolódó munkálatokban már nem tudunk közvetlen segítséget nyújtani. Közvetetten azonban igen, hiszen az alábbiakban leírtuk a legfontosabb tudnivalókat, amelyek az egyes teendőkhöz, konkrétan a festéshez és a ragasztáshoz kapcsolódnak.

Mit kell tudni az OSB lapról?

Aki kevésbé járatos az építőanyagok világában, annak talán fontos lehet egy gyorstalpaló az OSB lapokról, melyek táblában, különféle vastagságban és kiterjedésben kapható száraz építőanyagok. Rendkívül szilárd megoldásnak tekinthetők, amit a szerkezetüket biztosító fanyesedékek rétegzett, egymásra merőleges elhelyezkedése garantál. Természetes megjelenésük mellett népszerű a jelentéktelen súlyuk, valamint a könnyed szerelhetőségük miatt.

Konkrétan az OSB lapok műgyantába mártott faháncsból állnak, melyek ennek a kötőanyagnak köszönhetően részleges vízállóságot biztosítanak a tábláknak. Ezen felül ellenállnak a kártevőknek, és kaphatók núttal, illetve nút nélkül ellátott változatban is. Választásunk mindig annak a függvénye, hogy mire szeretnénk felhasználni az építőanyagot, hiszen egy burkoláshoz kifejezetten szerencsésebb, ha a nútos változat mellett döntünk, míg a kisebb barkácsolási munkákhoz a hagyományos vágott élű típus is megfelel.

Mindent az OSB lapok festéséről

Mivel fából készült építőanyagról van szó, ezért sokan abban a tévhitben élnek, hogy az OSB lapok festése egyáltalán nem okoz nehézséget, csakhogy ez ebben a formában tévedésnek minősül. Az oka, hogy az OSB lapokat impregnálják, ami egy erőteljes vízálló réteget ad a fának. Ez gyakorlatilag megnehezíti a festék beszívódását a rostok közé, tehát a festék egyáltalán nem vagy csak nehezen marad meg rajta.

“Sokan

Példának okáért a lazúrokkal komolyabban is meggyűlhet a bajunk, sokan nem is próbálkoznak velük, maximum nagy befogási értékkel rendelkező-, esetleg gyengén higított festékekkel. Kifejezetten látványosak az OSB lapokon a lakkbenzinnel hígítható festékek – annak ellenére is, hogy ezeket főként fémre alkalmazzuk a gyakorlatban –, azonban a vízzel hígíthatók már kevésbé szerencsések, pontosan nem mindegyik alkalmas erre a célra. Van azonban más különbség is, amit figyelembe kell vennünk!

Ez nem más, minthogy bár a lakkbenzinnel hígítható festékek olcsóbbak, azonban használatuk során elpárolgó oldószer kerül a levegőbe, ami nemcsak a mi egészségünkre gyakorol káros hatást, hanem sajnos a természetre is negatív befolyással van. Ehhez viszonyítva a vízzel hígítható festékek ugyan drágábbak, azonban ilyen tekintetben semmiféle káros vagy negatív hatásuk nincs.

Fontos figyelembe venni továbbá, hogy hol található a festés előtt álló OSB lap. Amíg ugyanis a beltéren elhelyezett darabokat jellemzően esztétikai okból szokás bevonni festékkel, addig a szabadtéri táblákat már nemcsak a látványért festjük, hanem azért is, hogy megóvjuk őket az időjárás viszontagságaitól, ellenállóbbá tegyük a nedvességgel, a faggyal, de még inkább az UV-sugárzással szemben.

“Az

Utóbbi esetben ezért rendkívül lényeges, hogy az OSB lapokat legalább lelakkozzuk. Ezzel meg tudjuk tartani a természetes, fahatású megjelenésüket, ugyanakkor mégis kapnak egy extra bevonatot, amivel a fenti problémákat könnyedén meg tudjuk oldani. Ilyenkor lényeges, hogy valamilyen oldószeres, poliuretán bázissal rendelkező, magas szintű UV-védelmet kínáló lakkot használjunk, de ha megpróbáljuk a lazúrt, azzal is egyedi eredményt érhetünk el. Utóbbi esetében azonban gyakran kifejezetten sajátos, antikolt, régimódi hatást kapunk a felülettől.

Bármelyik megoldást is választjuk, a lakk és a lazúr is segíthet abban, hogy az OSB lapok megőrizzék esztétikai tulajdonságaikat és mechanikai jellemzőiket egyaránt. Fontos, hogy csiszolni egyik esetben sem szükséges, sem alapozni, az OSB lap felülete önmagában alkalmas arra, hogy festhető legyen.

Fontos kiemelni a sorból azokat az eseteket, amikor az OSB lapok nagyon erőteljes, nagyon szélsőséges környezeti hatásoknak vannak kitéve, tehát gyakran kell elviselniük esőt, havat, folyamatos UV-sugárzást. Ez a kérdéses építőanyag legnagyobb ellensége, így mindenképpen valamilyen erős, vastag, kültéri színezett lakkot használjunk, amivel kapcsolatban gondoskodjunk az alapos beitatásról, hogy minden pórust, minden repedést alaposan ki tudjunk tölteni a segítségével. Amennyiben így járunk el, a lapok élettartamát jelentős mértékben megnövelhetjük.

Ne feledjük el, hogy az OSB lap festése rendkívül körülményes, sokkal nehezebb, mint más felületek esetén, ezért fontos a megfelelő festék kiválasztása mellett az is, hogy megfelelően puha ecsetet használjunk hozzá, és legalább két rétegben dolgozzunk.

Mindent az OSB lapok ragasztásáról

Mint a fentiekből kiderült, az OSB lapok festése kifejezetten nehézkes, ámde nem lehetetlen feladat. Valahogy így tudnánk jellemezni azt az eshetőséget is, amikor a kérdéses építőanyag ragasztásáról beszélünk, hiszen sok esetben előfordulhat olyan helyzet – különösen beltéren –, amikor nincs lehetőség csavarozásra. Különféle szigetelt felületek esetén például kifejezetten gyakran kell élni a ragasztás adta lehetőségekkel.

“Nem

Hogy milyen megoldás létezik erre a feladatra? Ma már vannak olyan speciális ragasztóanyagok, amelyek kifejezetten jól reagálnak az OSB lap felületére. Különösen ideálisak ebből a szempontból a hungarocell táblák ragasztásához is használt kimagasló diszperziótartalommal rendelkező ragasztók. Faragasztóval alapvetően ne is próbálkozzunk, mert a lapok túl nehezek ehhez, és rendszerint nincs olyan közeg, ahol megfelelő szorítóerőt tudnánk biztosítani a ragasztás pontjain.

Lényeges kiemelni továbbá, hogy a ragasztás nem az elsődleges megoldása az OSB lapok szerelésének. Egyáltalán nem ajánlott csak ragasztóra hagyatkozni a biztonságos rögzítéshez, plafonon vagy magasabb pontokon történő szerelés esetén egyenesen tilos ehhez folyamodni, hiszen a ragasztó soha nem tudja olyan magabiztosan megtartani az építőanyagot, mint egy szélesfejű facsavar. Ezért ahol lehetőségünk van rá, a megfelelő stafnizást és kialakítást követően inkább ragaszkodjunk a csavarozáshoz, és a ragasztást legfeljebb kisebb darabok, megközelíthetetlen, csavarozhatatlan pontok esetében alkalmazzuk.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket