Akár építkezésről van szó, akár valamiféle felújítási- vagy ház körüli munkálatról, a földnedves beton alkalmazása egész évben, így tavasszal is kiváló választásnak tekinthető. Sőt mi több, alighanem a legjobb alternatíváról van ilyenkor szó, hiszen tavasszal még jellemzően nagyon kiszámíthatatlanok a körülmények, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy rengeteg olyan dologra oda kell figyelni, mely egyébként egy nyári szezonban egyáltalán nem okozna különösebb nehézségeket. A földnedves beton előnye ugyanis, hogy amennyiben a felhasználáshoz kapcsolódó határidőket és időpontokat betartjuk, valamint nem vizezzük túl, akkor gyakorlatilag lehetetlen elrontani. Nyilván itt is rengeteg mindenre oda kell figyelni, de a legtöbb kellemetlen tényezőt, ami tavasszal a betonozáshoz kapcsolódik, ezzel az ömlesztett termékkel könnyedén ki lehet zárni, miközben számos más egyéb előnyös tulajdonság is mellette szól.
A földnedves beton természetesen a Békás Épker kínálatából is megvásárolható, és dacára annak, hogy egyre többen ismerik, szeretik, illetve alkalmazzák, rengetegen még mindig nem tudják, hogy ez miért is olyan jó, milyen előnyei vannak, illetve egyáltalán mikor szerencsés választás? Az alábbiakban ezért összegyűjtöttünk minden fontos információt, ami a tavasz vonatkozásában, illetve nagyobb általánosságban lényeges lehet a földnedves betonnal kapcsolatban. Már itt az elején fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a földnedves beton nem egyenlő a mixerbetonnal. Bár mindkettővel hasonló eredmények érhetők el, míg előbbinél van némi mozgástér a felhasználást illetően, utóbbi kapcsán a helyszínre érkezve azonnali felhasználásra van szükség, amint a beton kikerült a mixerkocsi keverőjéből a szabad levegőre.
Az első és legfontosabb, mondhatni legáltalánosabb kérdés a földnedves beton kapcsán, hogy mégis mit nevezünk annak, milyen állagú ömlesztett termékre használjuk ezt a kifejezést, hiszen az elnevezése sok esetben megtévesztő lehet. A földnedves szó ugyanis nem túl egyértelmű, és különösen nem az, ha az építőipari alkalmazását vesszük számításba. A földnedves kifejezést ugyanis alkalmazhatjuk jelzőként, vagyis érvényes lehet a beton halmazállapotára, de utalhat annak egy speciális fajtájára is, ami esetünkben most lényegesebb, illetve fontosabb a cikk témájának szempontjából.
Földnedves betonnak azt az ömlesztett anyagot nevezzük, mely egy szárazabb, szilárdabb betonfajta, amit rendszerint képlékeny állapotban szállítanak a helyszínre, vagyis a sóder és a cement megfelelő arányú elegyítéséből kapják. Mivel nem kerül nedvesítésre, ezért állagát és felhasználhatóságát sokáig megőrzi, több óra áll a rendelkezésre ahhoz, hogy a végleges helyére kerüljön, ehhez azonban előtte nedvesítésre, illetve egy kevés átforgatásra lesz szüksége. Ez a legnagyobb különbség közte és a mixerbeton között, hiszen utóbbi típus jellemzően azonnali felhasználásra kész állapotban jut el a helyszínre, jellemzően az építkezésre, a mixerkocsiról tehát valamilyen módon azonnal a helyére kerülhet, így nincs más teendő vele, csak elhúzni, eldolgozni és megvárni a száradást.
Aki bármiféle csodát, pluszt vagy extrát vár a földnedves betontól az otthon keverhető betonhoz képest, az csalódni fog, hiszen ez az ömlesztett anyag pontosan ugyanolyan összetevőkből áll, és minden tekintetben megegyezik azzal, amit házilagos formában, egy betonkeverő segítségével el lehet készíteni. Nagy különbség azonban, hogy a földnedves beton állaga egységes lesz, ezáltal sokkal könnyebb lehet vele homogén betonfelületet kialakítani, mint az otthon kevert változattal, ahol egyszer kicsit több cement, máskor kicsit kevesebb cement kerül a gépbe, ami idő előtti állapotromlást idéz elő.
Ezen felül a földnedves beton összetevőit nem kell hetekig otthon tárolni a felhasználás előtt, és kerülgetni a sóderkupacot, illetve biztosítani a cement megfelelő depózását, ami rendkívül lényeges, hiszen nem megfelelő körülmények között a cement nagyon gyorsan tönkre tud menni. A mixerbetonhoz viszonyítva a földnedves beton előnyei még, hogy nem kell azonnal felhasználni, időjárástól függően akár 3-4 órán keresztül is képes megőrizni képlékeny állagát – ezért is előnyös tavasszal alkalmazni, amikor a körülmények általában ideálisak ahhoz, hogy ne kössön meg túl hamar, még jóval a bedolgozás előtt ez az ömlesztett anyag. Ha a mixerbetonhoz hasonlítjuk, akkor fontos még kiemelni, hogy kiszállításához és depózásához nem szükséges speciális keverőautó, egy egyszerű billenőplatós teherautó is tökéletesen ideális lehet hozzá.
Nyilvánvalóan a földnedves betonnak is vannak hátrányos tulajdonságai. Ilyen például, hogy a hozzá kapcsolódó munkavégzés lassabb, mert nedvesítésre, illetve átforgatásra, átkeverésre van szükség, miközben a bedolgozás is kézzel történik. Ezen felül a földnedves betont el is lehet rontani, ha túl sok vizet adagolunk hozzá, miközben a terülési tulajdonságai sem olyan jók, mint a mixerbetonnak, nehezen ülepszik, ezért kiegészítő eszközök, például vibrátorok és döngölők alkalmazására van szükség ahhoz, hogy megfelelő eredmény szülessen.
Mint azt már fentebb is említettük, a tavaszi időszakban jellemzően sokkal előnyösebb a földnedves beton használata, mint az év többi szezonjában. Hogy mégis miért? Lássuk!
Nem kell nagy hőséggel és erős UV-sugárzással számolni
A titok nyitja ebben a kérdésben leginkább az időjáráshoz kapcsolódik. Tavasszal ugyanis jellemzően nem kell nagyobb hőséggel és erős UV-sugárzással számolnunk, mint a nyári időszakban, ami azért lényeges, mert ilyenkor gyakran dolgoznak a szabad ég alatt a földnedves betonnal, és a végeredmény minőségét mind a nagy forróság, mind az UV-sugárzás negatívan befolyásolja. Ennek a két tényezőnek köszönhetően ugyanis az elterített betonfelület idő előtt kiszárad, a sok napsütéstől gyakorlatilag képes kiégni, ami később idő előtti porladást és repedezést idézhet elő, sok esetben pedig a komplett betonfelület feltörését teszi szükségessé. Nyáron ez nagyon komoly veszélyforrás, tavasszal azonban kisebb eséllyel történhet meg ilyesmi.
Nincs fagy és túl sok nedvesség
Természetesen nemcsak a nyárhoz, hanem az őszhöz és a télhez egyaránt fontos lehet viszonyítani a tavaszt, és ilyenkor is leginkább az időjárási tényezők azok, amelyek különösen lényegesek lehetnek. Tavasszal – különösen áprilisban és májusban – ugyanis már egyáltalán nem kell fagyhatással számolnunk, vagy ha mégis, akkor legfeljebb enyhe faggyal, ami nem tesz kárt a szilárduló földnedves betonban. Noha ma már vannak különféle kiegészítő anyagok, melyek a nagy mínuszoknak is ellenállóvá teszik a friss betont, de ezeknek az alkalmazásáról alaposan megoszlanak a vélemények. A fagy mellett ezen felül a sok nedvesség miatt sem kell félni, hiszen különösen májusban már közel sem hull annyi csapadék, mint az őszi időszakban, bár ez a klímaválság időszakában egyre ritkábban állja meg a helyét.
A szárazabb közeg miatt hosszabb ideig felhasználható ilyenkor a földnedves beton
Végül, de nem utolsó sorban ki kell emelni a tavaszra jellemző szárazabb közeget. Ritkábban van harmat, egyáltalán nincs köd és ha esik is az eső, hamar felszárad, azaz sokkal szárazabb közegben lehet dolgozni a földnedves betonnal. Ez a felhasználhatóság miatt különösen fontos, hiszen ilyenkor lényegesen tovább tárolható a massza és nem kell kapkodni az elterítésével.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket