A hidegburkolás egy külön szakma, amivel mégis rengetegen megpróbálkoznak otthon, mert nem okoz nekik problémát a csempe vagy a járólap levágása, sem a fugarendszer kialakítása. Sokan azonban elképzelni sem tudják, hogy ezeknél a tulajdonságoknál, illetve munkafolyamatoknál fontosabbak is léteznek, mint például a megfelelő csemperagasztó kiválasztása. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük például a drága burkolati elemek idő előtti leválását vagy eltörését, hiszen nem véletlenül készítenek a gyártók olyan sokféle csemperagasztót, és az sem véletlen, hogy azokat különböző jelölésekkel látják el, hiszen minden helyzethez ki kell választani a leginkább megfelelőt, ellenkező esetben rengeteg kellemetlenséggel számolhatunk hosszabb távon.
Elegendő csak megnéznünk a Békás Épker kínálatában elérhető számos csemperagasztót ahhoz, hogy rögtön megerősítést kapjon a fenti állítás. Szinte teljesen általános hibának tekinthető, hogy míg rengetegen hetekig vagy hónapokig keresgélik álmaik csempéit vagy járólapjait, addig a megfelelő kiválasztása után egyáltalán nem foglalkoznak azzal, hogy hozzá illő csemperagasztót is találjanak. Az olcsó, rossz minőségű vagy nem a megfelelő csemperagasztó márpedig gyakran rövid távon is azt eredményezheti, hogy a kérdéses hidegburkolat idő előtt elválik a felülettől. Járólap esetén ez kellemetlen kimozgást és töréseket eredményez, csempéknél pedig előfordulhat, hogy a drága lapok egyszerűen lepotyognak a falról. Ilyenkor a drága burkolóanyagot kidobhatjuk a kukába, majd újra megvehetünk mindent, miközben még egy újabb bontás, kosz és rengeteg kellemetlenség is vár ránk.
A burkolat jellemzői
Az egyik legfontosabb tudnivaló a megfelelő csemperagasztó kiválasztásához, hogy egyáltalán milyen burkolathoz alkalmazzuk? Lényeges jellemző például, hogy mekkora méretű a csempe vagy a járólap, hiszen tudni kell, hogy minél nagyobb a méret, annál erősebb kötési tulajdonságra lesz szükség. Ezen felül az alapanyag sem elhanyagolható. Léteznek ugyanis burkolóanyagok nedvszívó és nem nedvszívó jellemzőkkel, így egészen más ragasztót kell alkalmazni például egy égetett kerámia lapnál, valamint egy greslapnál. Minél kisebb a nedvszívóképessége egy lapnak, annál nagyobb tapadószilárdságú ragasztóra lesz szükség hozzá. Lényeges továbbá a burkolat súlya is. Ha túl vastag és túl nehéz lapokat akarunk ragasztani, ahhoz mindig speciális ragasztó kell, aminek nagy a teherbírása. Nem elhanyagolható továbbá a burkolat színe sem. A sötétebb árnyalatok ugyanis jobban felmelegszenek, nagyobb a hőtágulási tényezőjük, azaz rugalmasabb csemperagasztóra lesz szükségünk.
A felület jellemzői
Természetesen nemcsak a burkolóanyag, hanem a fogadófelület jellemzői is nagyon lényegesek, ha csemperagasztót vásárolnánk. A nedvszívó alapfelületek a legjobbak, a betonnál vagy a vakolatnál jellemzően egyáltalán nincsenek előírások, de ha nem nedvszívó felülettel dolgozunk – például műgyantára vagy már meglévő csempére –, akkor nagy tapadószilárdsággal rendelkező ragasztót kell vásárolnunk. Ezen felül beszélhetünk még rugalmasabb jellemzővel rendelkező alapfelületekről, mint amilyen a folyékony fólia vagy a kenhető szigetelés. Ezekhez minden esetben rugalmasabb, flexibilisebb ragasztókra lesz szükségünk.
A burkolás körülményei
Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban lényegesek a csemperagasztó kiválasztásakor a burkolás körülményei is. A kültér vagy a beltér alapvetően meghatározza a megfelelő ragasztót, de ugyanígy az sem mindegy, hogy kültéri közegben nyitott vagy fedett helyről beszélünk. Egy fedetlen kültéri burkolat nyáron akár 40-50 fokos hőmérsékletkülönbségeken is átesik – gyakran percek leforgása alatt –, amihez olyan ragasztó kell, ami ellenáll az ilyen változásoknak. Ugyanez a helyzet például padlófűtésnél is, ahol szintén a flexibilisebb csemperagasztókat nevezhetjük jó választásnak, de a terhelést is szem előtt kell tartani, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy a felületen egy család, vagy naponta több száz ember, esetleg járművek haladnak.
Mint azt már fentebb is kiemeltük, a csemperagasztókon különféle jelölések találhatók. Az alábbiakban áttekintettük ezek közül a legfontosabbakat, méghozzá egy komplett magyarázattal kiegészítve.
C
Amennyiben a csemperagasztó zsákján C betűt láthatunk, akkor az minden esetben azt jelenti, hogy cementkötésű masszáról van szó.
1/2
A számok általában a tapadóerőt jelzik. Ha 1-est látunk a zsákon, általában normál tapadásról beszélünk, míg a 2-es szám a fokozott tapadást jelzi.
F
Az F jelölést a gyorskötési tulajdonságokkal rendelkező csemperagasztók csomagolásán láthatjuk.
T
A T-jel azt jelenti, hogy az adott csemperagasztó jó választás abban az esetben, ha fentről-lefelé burkolnánk.
E
Az E jelzés az elnyújtott kötési időt jelzi, vagyis a felkent ragasztó akár 30-40 percig is fogadóképes lehet, így a burkoláskor egyszerre nagyobb felületre is felhordható, amivel gyorsabb dolgozni.
S1/S2
Jellemzően ez az alakváltozáshoz kapcsolódó tulajdonság. Az ilyen ragasztók akár 0,5 cm elmozdulásra is képesek – például nagy hőhatásra –, és minél nagyobb a szám, annál jelentősebb ez a képesség.
C1
A C1-es jelölésű csemperagasztók jellemzően a legolcsóbb és legáltalánosabb típusok. Kisebb méretű mázas kerámiacsempe beltéri ragasztására tökéletesek, de egyéb esetben hanyagolni kell őket.
C1TE
Szintén kizárólag a kisebb méretű mázas kerámiacsempe ragasztására alkalmasak, azonban felülről-lefelé történő burkolás esetén is lehet alkalmazni őket, mert lassabb kötési idő jellemző rájuk, azaz nem húz meg olyan hamar a felületük. Fontos odafigyelni erre a tulajdonságra, mert amennyiben olyan ragasztófelületre helyeznénk a burkolatot, ami elkezdett megkötni, ott nem alakul ki megfelelő reakció, azaz a csempe visszapotyoghat.
C2TE
Az ilyen név alatt csomagolt csemperagasztók már jellemzően flexibilis tulajdonságokkal rendelkeznek. Érdemes azonban alaposan elmélyedni a csomagoláson látható adatokban, hiszen vannak, amelyek csak 30x30 centiméteres lapokig biztosítják a megfelelő tartást, azt is csak beltérben, míg akadnak olyan jobb minőségű ragasztók, amelyeknek a lényegesen nagyobb lapok sem okoznak problémát, sőt akár fedetlen helyen vagy gipszkartonon egyaránt lehet használni őket.
C2TES1
Ez a kategória már egy sokkal rugalmasabb tulajdonságot biztosít a csemperagasztó számára. Bátran alkalmazható olyan helyen, ahol sötét színnel ellátott és nagyobb méretű lapokat alkalmaznánk, amelyek nagy napsugárzásnak vannak kitéve. Jó megoldás megfelelő tapadóhíd mellett gipszkartonra vagy akár OSB lapra is.
C2TES2
A C2TES2-es jelölésű csemperagasztók az igazi Jolly Jokerek. Nyilvánvaló, hogy tulajdonságuk az árukon is megmutatkozik, azonban különösen jó döntésnek bizonyulnak abban az esetben, ha extrém igénybevételre van szükség. Általában a burkolóanyagok gyártói is feltüntetik, ha erre van szükség a munkához.
C2FTS1
Az ilyen típusú csemperagasztókra akkor lehet szükségünk, ha a nagy teljesítmény mellett elengedhetetlen a flexibilis gyorskötés. Nemcsak a munakvégzés gyors vele, hiszen hamar ki lehet fugázni, hanem a használatbavételi idő is lerövidül. A gyorskötésű csemperagasztóként is ismert típussal könnyedén elkerülhetők az olyan problémák, minthogy a fugázóanyag elszíneződjön – aminek az oka rendszerint a nem megfelelően kiszáradt ragasztó.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket