Míg néhány évvel ezelőtt még nagyon sokan nem értették, hogy miért van szükség rá, illetve egyáltalán miért is előnyös, ha szigeteljük otthonunkat, addig manapság már mindenki tudja: ez nemcsak egy nagyszerű befektetés, amivel növelhető az ingatlan értéke, hanem a komfortszintet is könnyedén meg tudjuk növelni vele. A megfelelő hőszigetelés kiválasztásával ugyanis a nagy nyári melegben könnyebben megóvjuk a lakást a kinti nagy melegtől, míg télen a hidegtől, hiszen csökkenthető a falakon keresztül fellépő úgynevezett hőveszteség mértéke. Ennek köszönhetően a hűtési és fűtési költségeink, illetve nagy általánosságban a rezsink is jelentősen mérsékelhető, ezért hívják a hőszigetelést egyfajta megtérülő befektetésnek, hiszen hosszabb távon a spórolással akár teljesen visszajöhet a befektetett összeg.
Ma már nagyon sokféle homlokzati szigetelőanyag közül válogathatunk otthonunkra, és rendkívül nehéz megtalálni ilyen esetekben a megfelelőt, azonban lényeges, hogy a döntést ne elsődlegesen az árcédula, mint inkább az olyan tulajdonságok határozzák meg, minthogy a burkolás hosszabb távon is kiszolgálja otthonunk, illetve az ott lakók igényeit. Ezen a téren a Békás Épkernél is megvásárolható kőzetgyapot egy nagyszerű alternatíva, hiszen minden téren jobb tulajdonságokkal rendelkezik, mint a legtöbb hőszigetelő megoldás, miközben vakolható típusával rengeteg előnyös lehetőség vár majd ránk. Hogy miért is előnyös ez a szigetelési forma? Egyáltalán milyen ingatlanoknál ideális választás? Az alábbiakban minden kérdésre válaszoltunk a téma kapcsán!
Akár a hagyományos EPS lapokhoz viszonyítjuk őket, akár önmagukban vizsgáljuk a kőzetgyapotot, mindkét esetben kiemelendő, hogy kimagasló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, mindemellett pedig egy környezetbarát, természetes alapanyag, ami nemcsak a hideget vagy a meleget tudja távoltartani otthonunktól, hanem a hangszigetelés tekintetében is sokkal jobb, mint a merev polisztirol. Mivel gyapotszerű anyag, azaz szálas szerkezettel rendelkezik, ezért sokkal nagyobb előnye a kimagasló páraáteresztő hatás, hiszen esetében biztosan nem érezhetjük majd azt a dunszthatást, mint amit az EPS lapok alkalmazásakor bizonyos esetekben megtapasztalnak a vásárlók. Emiatt különösen ajánlott régebbi építésű ingatlanoknál, ahol gondot okoz a pára. Éghetetlen anyag, így a tűzvédelmi előírások is könnyedén betarthatók a segítségével.
A kőzetgyapot szigetelőlapok soha nem veszítik el az eredeti formájukat, ami szintén egy nagy pozitívumnak tekinthető esetükben, hiszen nem zsugorodnak össze, képesek megőrizni a megjelenésüket, ami azért lényeges, mert nem kell attól félni, hogy később a deformációból fakadóan esetleg hőhidak alakulnak ki a szigetelőrendszeren belül. Mellette szól továbbá, hogy nagyon sok területen alkalmazható előnyösen, így kitűnő például tetőtér beépítésekor, padlásnál, válaszfalaknál, álmennyezetnél vagy padlónál, de a legjobb eredményt természetesen homlokzati hőszigeteléskor érhetjük el vele. Végül, de nem utolsó sorban a kőzetgyapot hőszigetelés legfőbb alapanyaga a vulkáni bazalt, ami megújuló erőforrásnak számít, teljes egészében környezetbarát, de a polisztirollal ellentétben mégsem kezdik meg a rágcsálók vagy a madarak, így az általuk előidézett káreseményektől is biztonságban tudhatjuk majd otthonunkat.
Hátrányai is vannak a kőzetgyapotnak? Természetesen semmi sem tökéletes, így ez a hőszigetelő rendszer sem. Az egyik, hogy sokkal költségesebb, mint a hagyományos polisztirol szigetelés, az alapanyagát és a beépítését tekintve is drágább. Ezen kívül hiába környezetbarát alapanyag, előállításához nagyon sok energiára van szükség, hiszen a kőzetet meg kell olvasztani hozzá, ami magas hőmérsékletet igényel. Ezen felül csak és kizárólag szakszerű beépítéssel alkalmazható, hiszen amennyiben a szigetelés fedetlen marad vagy más módon tudnak a levegőbe kerülni az apró kőzetszálak, akkor az szemszárazságot, bőrviszketést, köhögést és nehézlégzést okozhat.
A kőzetgyapotnak sokféle típusa ismert. Közülük is az egyik legáltalánosabb és legtöbbször alkalmazott a vakolható kőzetgyapot, ami gyakran sokkal előnyösebb választás, mint a hagyományos megoldás. Ennek nagyon sok oka van, de az egyik legnyomósabb kétségtelenül az, hogy sokkal gyorsabban lehet haladni ilyenkor a kivitelezéssel, hiszen a merevebb lapokat egyszerűbb formázni, illetve könnyebb rögzíteni is, így közvetlenül dolgozhatunk velük téglafalra, nem szükséges azt előtte bepucolni vagy szintbe húzni. Csak arra figyeljünk, hogy ehhez minden esetben olyan rögzítőelemet és ragasztóanyagot válasszunk, ami kompatibilis ezzel a rendszerrel.
Ezen felül a vakolható kőzetgyapotra a felhelyezés után gyakorlatilag azonnal felkerülhet a vékonyvakolat, noha ennek az a feltétele, hogy a felhelyezés helyesen, kellő szakértelem mellett történjen. A vékonyvakolat megszáradását követően pedig az ingatlan felülete rögtön festhető lesz, így gyakorlatilag alig néhány nap alatt készre alakítható a komplett ház külső felülete. Amennyiben tehát sürget minket az idő a hőszigeteléssel, vagy szeretnénk gyorsan és látványos eredményt, a vakolható kőzetgyapot biztosan nem okoz majd csalódást, hiszen tempósabban, mégis ugyanabban a minőségben tudunk dolgozni vele.
Óriási előnye a kőzetgyapotnak, hogy gyakorlatilag minden típusú ingatlannál alkalmazható, függetlenül attól, hogy milyen építőanyagból készült az adott ingatlan. Előírásként egyetlen típusú épületnél írják elő a használatát, ez pedig nem más, mint a vályogház, ahol nincs szigetelés, emiatt eredendően magasabb a páratartalom, vagyis fontos, hogy olyan extra burkolat kerüljön a falakra, ami jó páraáteresztő tulajdonságokkal rendelkezik. A kőzetgyapot kapcsán ugyanis rendkívül előnyös, hogy nagyobb mennyiségű nedvességet is képes felvenni a lakás belső tereiből, így a talajból, a falazat irányából, amelyeket nem tart odabent, nem dunsztolja be az épületet – ami rövid távon is látványos állapotromlást eredményezne –, hanem szépen szellőzik tőle a ház, így a pára folyamatos kiáramlásban marad.
Amennyiben egy vályogházat EPS hőszigetelő lapokkal, azaz polisztirollal szigetelnénk, akkor az már az első fűtési szezonban óriási gondokat okozna, hiszen azt eredményezné, hogy a magas páratartalom a fal belső oldalán csapódna ki, aminek hatására vizesedés és penészesedés lépne fel, sőt előfordulhat, hogy annyira párás lenne odabent a levegő, hogy a lakás gyakorlatilag élhetetlenné válik. Arról nem is beszélve, hogy a nedves vályogfal nagyon könnyen reped, ami esetében súlyos statikai probléma, mely minden esetben beavatkozást igényel.
Más faltípusok esetén, így például téglánál, Ytongnál vagy éppen vasbetonnál általában ritkán alkalmaznak kőzetgyapot szigetelést, aminek az oka sajnos az, hogy az EPS sokkal olcsóbb megoldás. Ezzel a kőzetgyapot sem tud versenyezni, hiába lenne ajánlott minden olyan épületnél, ami alapanyagtól függetlenül a 90-es években vagy annál is régebben épült, hiszen ezeknél még nagyon jellemző, hogy a korszerűtlen építési technológiák és építőanyagok alkalmazása miatt túl magas páratartalommal rendelkeznek, és az EPS szigetelés gyakorlatilag élhetetlenné teszi az ilyen típusú ingatlanokat. Érdemes tehát alaposan átgondolni a döntést!
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket