Beszéljünk akár új ház építéséről, akár egy meglévő felújításáról, a tetőszerkezet megfelelő héjazatának kiválasztása egy olyan fontos döntés, ami utána évtizedekre meghatározhatja otthonunk megjelenését és hatékonyságát a különféle időjárási viszonyok kapcsán.
Ma már rengeteg lehetőségük van az embereknek abban az esetben, ha alapanyagot szeretnének választani leendő vagy meglévő tetőjük fedésére. A Békás Épker kínálatából is többféle tetőcserép közül válogathatnak a vásárlók, noha mellettük egyre népszerűbbek például a cserepes lemezes megoldások is.
Kétség sem férhet hozzá azonban, hogy a legkeresettebb héjazattípusok a tetőcserepek, melyekből alapvetően kétféle típus érhető el, így beszélhetünk a kerámiáról és a betonalapú változatokról. Hogy melyik jobb, egyáltalán milyen jellemzőik vannak ezeknek az építőanyagoknak?
Az alábbiakban a két cseréptípus sajátosságait gyűjtöttük össze valamennyi aspektusból, így előnyeiket és hátrányaikat is megismerhetjük alaposabban.
Kezdjük a sort a kerámiacseréppel, mely hagyományos alapanyagokból készül, és mivel több évszázados múlttal büszkélkedhet, ezért talán nem meglepő, hogy ezt ismerik a legtöbben. Lássuk a legfontosabb előnyeit.
Könnyebb alapanyag
Az egyik legfontosabb előnye a kerámiacserépnek, hogy sokkal könnyebb, mint a betoncserép, ezért nem igényel olyan vaskos szerkezetet, mint társa. Ez részben egyfajta tévhitnek is tekinthető, hiszen bár valóban könnyebb építőanyag, ugyanakkor méretre sokkal kisebb is, mint a beton, tehát amennyiben a méret-súly arányt vesszük alapul, valójában nincs köztük olyan nagy különbség.
Különösen felújításkor, már meglévő tetőszerkezetnél, illetve abban az esetben, ha kézi erővel kell felvinni a tetőre a cserepet, ez a súlybéli különbség természetesen kifejezetten fontos lehet.
Az agyag természetes alapanyag és óriási hagyománya is van
Sokak számára rendkívül fontos, hogy a házuk a lehető legtöbb eleme természetes alapanyagból készüljön. Ezért választanak például Ytong téglát, ezért fontos nekik a drágább fa nyílászáró, és ebből a szempontból a kerámia cserép is beleillik a képbe. Ez a héjazat ugyanis gyakorlatilag agyagból és néhány adalékanyagból készül, tehát ennél természetesebb megoldást nehezen lehetne találni a tetőszerkezetre.
Nem elhanyagolható továbbá az sem, hogy az agyagnak óriási hagyományai vannak, mondhatni egy bejáratott, bizonyított alapanyag, hiszen nézzük csak meg azokat a több évtizeddel, gyakran évszázaddal korábban épült házakat, melyeken még mindig az eredeti cserép van. Sokak számára ez elegendő tulajdonság a választáshoz.
A kerámiacserép jobban szellőzik
Szintén vitathatatlan előny a kerámiacserép kapcsán a szellőzés. Kimagasló páraáteresztő képességgel büszkélkedhet, így ebből a szempontból magasan veri a betoncserép tulajdonságait. Természetesen ez sem olyan jelentőségű, hogy alapvetően befolyásolná a választásunkat, hiszen megfelelő kiegészítőkkel, például szellőzőcserepekkel – amelyeket a kerámiacserepes tetőknél is fontos alkalmazni – ma már minden tető esetében biztosítható a kiváló szellőzés.
Hosszú élettartam
Gyakori tévhit a kerámiacserép kapcsán, hogy az élettartama közel sem olyan tartós, mint a betoncserépnek. Ez azonban ebben a formában közel sem valós állítás, hiszen az agyag és a beton ugyanolyan tartósak lehetnek, ha megfelelő gyártástechnológia mentén készülnek el. Komolyabb probléma, ha a kérdéses alapanyagok rosszabb minőségűek, esetleg hibás gyártási folyamat mentén készültek. Ezek valóban csökkenthetnék az élettartamot, de az itthon elérhető neves cserépgyártók zöme kapcsán ezek aligha jelentenek valós fenyegetést vagy problémát.
Természetesen nemcsak előnyei, hanem hátrányai is vannak a kerámiacserépnek – mint minden más építőanyagnak –, így választás előtt lássuk, hogy konkrétan mivel kell számolnunk ilyen esetekben.
Az agyagban kicsapódhat a mész
Óriási gondot okoz a kerámiacserép esetében az úgynevezett mészkukac. Ez nem egy kártevő, ami megeszi a fejünk fölül a tetőt, hanem egy olyan hibajelenség, ami ellen nagyon sok gyártó biztosít már anyagvédelmet, de hosszabb távon így is találkozhatunk vele. A mészkukac valójában azt jelenti, hogy a cserépben a tömör agyag között mészdarabkák találhatók, melyek közel sem annyira tartósak, ezáltal nem valami ellenállóak az időjárás hatásaival szemben, tehát a víz előbb vagy utóbb, de utat talál magának a cserép belsejébe.
Ez később repedezést, jelentős fagykárokat okozhat. A probléma egykoron jelentős gondokat okozott a kerámiacserépből rakott tetők számára, ma már azonban egyre ritkább. Ennek az oka a gyártók által kidolgozott speciális eljárások mellett annak is köszönhető, hogy a Magyarországon megtalálható agyagföldek rendkívül tiszták, nyomokban sem tartalmaznak meszet. Ezért nagyon fontos, hogy vásárlás előtt alaposan szemügyre vegyük a kiválasztott terméket.
Az agyagcserép terhelhetősége kisebb
A betoncserép arról ismert, hogy valóban közel olyan erős, mint a beton. Emiatt jöhet bármilyen jégeső, a tető garantáltan kitart majd. A kerámiacserép esetében azonban nem lehetünk ennyire biztosak a terhelhetőségben. Bár a hétköznapi időjárási helyzetekben biztosan megállja a helyét, azonban a kimagaslóan extrém esetekben már nem garantált, noha azt azért gyorsan hozzátennénk, hogy ilyenkor sem arról beszélünk, hogy a tető beszakad, csak maximum egy-egy cserép elreped, lepattan róla néhány kisebb darab és így tovább.
Alapvetően tehát bár a betoncserép terhelhetősége papíron valóban sokkal jobb, de a kerámiacserép is elbír, illetve kibír mindent, amit egy tetőnek kell, legyen az a hó nagy súlya vagy éppen egy kiadós jégeső.
Most, hogy már alaposan ismerjük a kerámiacserép tulajdonságait, itt az idő rátérni a betoncserép sajátosságaira, melyek között több előnyt is találhatunk, máskülönben nem tudott volna ez a héjazattípus is megmaradni a piacon.
Költséghatékonyabb megoldás
Fentebb már beszéltük a kerámiacserép kapcsán, hogy sokkal könnyebb az önsúlya, mint a betoncserépnek, azonban rögtön hozzátettük, hogy a darabszám tekintetében sokkal többet kell belőle alkalmazni, mint betonból készült társából. Ez tény és emiatt sokkal költséghatékonyabb megoldásnak is tekinthetjük ezt a burkolási formát, tehát azzal, hogy nehezebb és nagyobb, valójában sokkal előnyösebb is ennek az alkalmazása. Különösen annak fényében, hogy a tető burkolati igényét jellemzően négyzetméterben és nem kilogrammban számolják.
Példának okáért, míg egy négyzetméternyi tetőfelület kirakásához egy jobb betoncserépből sok esetben már 10-12 darab is elegendő lesz, addig kerámiacserépből nem ritka, hogy 16-18 darabra is szükség van. Mivel a tetőcserepet darabszámra vásároljuk, ezért nem nehéz kitalálni, hogy ebből következően egy sokkal költséghatékonyabb megoldásról beszélünk.
Masszívabb alapanyag
Mint azt már a kerámiacserépnél is említettük, az élettartam tekintetében alapvetően nincs nagy eltérés a kerámia- és a beton között, utóbbi azonban tény és való, hogy sokkal masszívabb és szilárdabb anyagszerkezettel rendelkezik. Ennek köszönhetően jobban ellenáll az extrém időjárási jelenségeknek, de az élettartam tekintetében nem lehetne általánosítani azzal kapcsolatban, hogy a beton sokkal tovább kitart majd a tetőn, mint az agyagból készült cserép.
A beton kevesebb nedvességet szív magába
Még egyszer fontos azonban szóba hozni a két cseréptípus között megfigyelhető súlybéli különbségeket. Lényeges ugyanis itt megjegyezni, hogy konkrétan a beton sokkal kevesebb nedvességet szív magába, mint az agyag. Így fordulhat elő, hogy utóbbi bár könnyebb, de ha esik az eső, akkor önmaga súlyának a sokszorosa nehezedhet a tetőre, hiszen a tágas pórusok magába szívják és magában tartják a vizet.
Noha ez a betoncserép esetében is jellemző, azonban a sűrűbb anyagszerkezetnek köszönhetően sokkal kisebb mértékben nevezhető általánosnak ez a tulajdonság. Itt fontos kihangsúlyozni ugyanakkor, hogy ez a nedvességfelvevő képesség nem olyan jelentős különbség, mint amilyennek elsőre hangozhat, így közel sem nevezhető lényeges pontnak a megfelelő héjazat kiválasztása, illetve megvásárlása előtt.
Noha már fentebb is előkerült néhány hátrányosabb tulajdonsága, azonban lássuk egy kicsit konkrétabban, hogy milyen negatívumokkal kell számolnia annak, aki emellett a tetőfedő anyag mellett dönt.
Alapvetően kicsi a formaválaszték
Az egyik legnagyobb negatívumként szokták megnevezni a betoncserép kapcsán, mondhatni ez a legnagyobb hátránya, hogy miért népszerűbb a kerámiatípus: ennek a terméknek alapvetően nagyon kicsi a formaválasztéka. Míg kerámiából gyakorlatilag bármilyen speciális formavilág megvalósítható, addig betonból ez már komoly nehézségeket okoz. Annak ellenére is, hogy a gyártók mindent elkövetnek azért, hogy a minőség romlása nélkül minél jobban felzárkózzanak a kerámiacserepet gyártók mögé.
Ez részben annak köszönhető, hogy a beton eléggé behatárolja a formai követelményeket, vagyis bármelyik gyártónak a kínálatát is vetjük össze egymással, a betoncserepek között meglepően kevés különbséget találunk, alig botlunk egyedi megoldásokba vagy olyan termékekbe, amelyeket ne találhatnánk meg máshol.
A betoncserép még alapvetően egy friss konstrukció
Miután a közelmúltban több olyan tetőfedő anyag is elterjedt, amelyek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, sokan szkeptikusak, ha ilyen megoldásokra van szükségük. Miközben a cserepes lemezhez hasonlóan a betoncserép is egy bombabiztos alternatíva, valójában még túl friss ahhoz, hogy eleget tudott volna bizonyítani a gyakorlatban.
Mondhatni nem terjedt el annyira, nem láttak eleget belőle az emberek ahhoz, hogy egyértelműen véleményt tudjanak formálni róla. Ezt jól bizonyítja, hogy sokan csak akkor döbbennek rá a kétféle cseréptípus létezésére, amikor építkezés vagy tetőcsere előtt állnak.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket