A hiányosan megépített vagy rosszul kivitelezett hőszigetelő rendszerek egyik legáltalánosabb és legsúlyosabb hibája a hőhíd, aminek részeként a rosszul kivitelezett szerkezet miatt a kinti hideg vagy meleg a falak bizonyos pontjain képes érintkezni a belső levegő hőmérsékletével, így a lakásban erőteljes hőcserélés, párakicsapódás, avagy nedvesedés léphet fel. Ez már rövidtávon is kellemetlen esztétikai elváltozásokat okozhat a falak belső festésében, és aki nem orvosolja hatékonyan a problémát, az rövidesen penészesedéssel számolhat, ami rendkívül súlyos egészségügyi panaszokat idézhet elő.
Amennyiben a lakásban hőhíd található, az télen és nyáron is eltérően viselkedik, azonban a közös pont minden esetben a hőátadás lesz. Télen ugyanis a lakás melege szökik el a hőhídon keresztül, míg nyáron a kinti nagy meleg áramlik be, ezzel lerontva a belső komfortérzetet, amit a párakicsapódás, avagy a falak vizesedése súlyosbíthat. Nyilvánvaló, hogy egy alapvető hőátadása minden épületnek van, azonban a hőszigetelés pont azt a célt szolgálja, hogy ezt minimalizálni tudjuk, ellenben a hőhidakkal gyakorlatilag teljesen feleslegesen adtunk ki százezreket vagy milliókat a külső burkolásra. Ezek a problémás pontok gyakran olyan súlyosak lehetnek, hogy akár puszta kézzel is érezhetően hidegebbek vagy melegebbek, mint a fal többi része.
Kialakulásukat tekintve rendszerint a rossz kivitelezés idézi elő a hőhidat – ritkább esetben szerzett vagy előidézett a probléma, de akkor többnyire látható nyomai vannak –, hiszen a hőszigetelés kialakítása a közhiedelemmel ellentétben nem csak annyiból áll, hogy valamilyen ragasztóanyaggal felszórunk néhány hungarocell táblát a ház falára. A folyamat ennél egyrészt komplikáltabb, másrészt pedig nagy szakmai tudást igényel, lévén néhány esetben eltérő vastagságú vagy állagú szigetelést kell alkalmazni az egyes pontokon – kifejezetten gyakori hiányosság a koszorú szigetelésének elmaradása –, de a lábazat vagy a födém kimaradása ugyanúgy óriási hőhidakat idézhet elő.
A tervezői hiányosságokból és az anyagsajátosságokból fakadó hőhíd mellett fontos kiemelni az úgynevezett geometriai hőhidat is, amivel az esetek többségében még a profi hőszigetelő mesterek sem tudnak mit kezdeni. Ilyen geometriai probléma alakul ki rendszerint az épületek sarkainál, aminek az oka, hogy belülről sokkal kisebb a hőfelvevő felület, mint amekkora kívülről, és a problémát azzal sem lehet orvosolni, ha vastagabb burkolást alkalmazunk, hiszen az aránytalanság ugyanúgy megmarad. Ezért van az, hogy a legjobban szigetelt lakóházakban is sokkal hidegebbnek érezzük a sarkokat, mint a ház többi részét. Ezért lehetnek hajlamosabbak a sarkok a penészesedésre, és ezért nem beszélhetünk gyakorlatilag soha hőhíd-mentes kialakításról, noha azt tudni kell, hogy a geometriai problémák a lehető legritkább esetben okoznak akkora bajt, mint az elrontott hőszigetelő rendszerek.
Több okból kifolyólag is, melyek egészen pontosan a következők:
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket