Akinek különféle acéltermékekre van szüksége a hétköznapok során, az rengeteg alapanyag közül válogathat annak fényében, hogy mire szeretné azt felhasználni. Még egy adott termékkategórián belül is gyakran megannyi változat és rengeteg különféle méret közül választhatjuk ki a számunkra leginkább megfelelőt.
Tökéletesen illik ez a leírás a szögacélra is, mely kifejezetten becsapós névvel rendelkezik, hiszen semmi köze a klasszikus szegekhez, az elnevezés hátterében inkább a matematikai szögek állnak.
Ennek az oka nem más, minthogy a szögacél a kialakítását tekintve tulajdonképpen egy derékszöget zár be, vagyis tökéletes sarokelemként funkcionál, nem csoda, hogy hozzáértő kezekben és megfelelő szerszámok társaságában kifejezetten sokszínű lehetőségek várnak ránk, amennyiben szeretnénk alkalmazni a mindennapokban.
Azt nyilván fontos kiemelni már itt az elején, hogy a szögacél nem egy hétköznapi építőanyag, a hagyományos építkezéseken vagy a mindennapi barkácsolás során alig-alig találkozunk vele, de mégis rengeteg esetben lehet szükség rá a megfelelő közegben.
Felhasználhatósága ugyanis jelentős, amit nagyszerűen prezentál az is, hogy a Békás Épker kínálatában milyen sokféle méretű szögacél közül válogathatnak a vásárlók, hiszen minden munkához, minden problémához megtalálhatjuk a megfelelő típust.
Általánosságban a szögacélról elmondható, hogy bármelyik méretkategóriát is választjuk belőle, az rendszerint hajlított kialakítással és lekerekített élekkel büszkélkedhet. Hengerelt anyagról van szó – ezt rögtön alaposabban is kifejtjük –, mely húzott kialakítása mellett létezik egyenlő- és egyenlőtlen szárú változatban.
A szögacél egy melegen hengerelt termék
Nagyon sok acéltermékhez hasonlóan a szögacél is meleg hengereléssel készül, ami rendkívül tartóssá és strapabíróvá teszi a végeredményt. A kiinduló alapanyag ilyen esetekben mindig az öntött buga, ami felmelegítve kitűnően formázható. Ennek köszönhető, hogy többek között a szögacélból is annyiféle méretű variáns található, de más acélból készült termékek változatos formavilágát szintén fontos lehet itt kiemelni a sorból.
Az eljárás lényege, hogy a felforrósított fémet ilyenkor forgó hengerekkel munkálják meg. A szögacél esetében ez hajlított élszerkezetet és lapítást jelent a gyakorlatban, hogy a végeredmény megfeleljen az előírásoknak. A hengerek mindemellett húzzák, vékonyítják is az anyagot a tervezett méret elérésének érdekében.
Konkrétan a megmunkálási folyamat mindig jelentős alakváltozással jár együtt, miközben természetesen az alapanyag mikroszerkezete szintén átalakul. Ez pozitív formálódás, hiszen az anyag ettől erősödik, ellentétben például a forgácsolással, aminek részeként az anyag külseje bár változik, a belső tulajdonságok azonban nem módosulnak.
Kiváló hegeszthetőség jellemzi
Minden jó minőségű acéltermék, így természetesen a szögacél is olyan vasötvözetnek tekinthető, mely 2 százalék alatti széntartalommal büszkélkedhet. Mivel ötvözetlenek, ezért mind a fizikai, mind a kémiai tulajdonságok gyakorlatilag megegyeznek a nyersvassal, de a szilárdság terén sokkal erőteljesebbek, szemcseeloszlásuk pedig lényegesen egyenletesebb.
Akár hideg-, akár meleg alakíthatóságuk sokkal jobb tulajdonságokkal büszkélkedhet, mint az alapacélok esetében, de hegeszthetőségük szintén kimagasló. Ez leginkább az alacsony széntartalomnak köszönhető, aminek jóvoltából a hegesztés során nem roncsolódik, nem ég el az anyag, hanem kiváló kötést alakít ki a környezetével.
Mint a legtöbb acélterméket, úgy természetesen a szögacélt is főként ipari közegben alkalmazzák előszeretettel, ami közel sem jelenti azt, hogy otthoni barkácsoláshoz ne lenne tökéletesen ideális választás.
Utóbbi esetben azért nem árt odafigyelni arra, hogy kemény anyag, ami speciális szerszámokat igényel, ezáltal jó minőségű vágókorongokat, fúrószárakat, illetve olyan hegesztőrendszert, ami megfelelően szabályozható annak érdekében, hogy az anyag ne károsodjon a hegesztési folyamat során.
Lássuk azonban egy kicsit konkrétabban, hogy milyen területeken, illetve azon belül milyen konkrét munkálatok esetén lehet jó döntés a szögacél.
Épületszerkezeti elemek
Nagyon gyakori felhasználási módja a szögacélnak az épületszerkezeti felhasználás. Nem véletlenül, hiszen kellően masszív anyag ahhoz, hogy összekötő elemként funkcionálhasson, ezen felül pedig nemcsak hegeszthető, hanem csavarozható, szegecselhető is. A speciális kialakításából fakadóan különösen alkalmasak sarokelemként vagy olyan helyeken, ahol két masszív gerenda vagy falszerkezet belső összefogatására van szükség.
Nemcsak konkrétan a falrészek, hanem akár a tetőszerkezetek esetében is ideális megoldás, alapként és erősítésként egyaránt alkalmazható. Különösen jól használható áthidalások esetén, bár önmagában gyenge, de kiegészítő jelleggel kifejezetten ideális megoldás lehet, ami nagy általánosságban minden alkalmazási területe kapcsán elmondható a szögacélról.
Ipari acélszerkezetek, hídépítés
Mivel a termék teljes egészében megfelel az ipari standardoknak és előírásoknak, a szögacél természetesen akkor sem vall majd kudarcot, ha ilyen minősítésű acélszerkezetek kialakítására van szükségünk. Ipari acélszerkezetnek minősül már egy többemeletes ingatlan, egy nagyobb gyárépület, de többek között például a hídépítéseket is pontosan ide sorolhatjuk.
Bármelyik eshetőséget is vesszük figyelembe, a szögacél minden esetben kiváló alapanyagnak minősül. Nemcsak jó felhasználhatósága miatt, hanem azért is, mert könnyű vele dolgozni, ezáltal a fentiekben már említett módon tartósan hegeszthető és szegecselhető, ami az ipari acélszerkezetek esetében a szívósság mellett nagyon fontos szempont.
Lépcsők, korlátok, nyílászárók
Nagyon sok acéltermék esetében jellemző az alapvető felhasználás tekintetében a lépcsők, korlátok és nyílászárók kialakíthatósága. A szögacél sem jelent kivételt ez alól, hiszen mindegyik területen vannak olyan esetek, amikor fontos lehet a kérdéses elem speciális kialakítása és tartóssága.
A lépcsőknél például kiváló merevítést adhat az alap acélszerkezetnek, míg a korlátok esetében rejtett vagy látható szerkezeti elem is lehet belőle, mely alaposan megkönnyíti a szerelést. Főként utóbbi funkció a jellemző a szögacélra akkor is, ha nyílászárók esetében alkalmazzák őket. Leginkább ipari létesítményeknél egyszerűbbé teszi a beépítést, illetve megnöveli a tartósságot is kültéren és beltéren egyaránt.
Kerítéselemek, kapuk, oszlopok
Az acél az egyik legáltalánosabb alapanyag olyan esetekben, ha kerítéselemek és kapuk kialakítására van szükségünk. Akár önmagukban, látható és festhető elemként, akár rejtett szerkezeti megoldásként, de a szögacélra nagyon gyakran szükségünk lehet ilyen esetekben, hiszen a hajlított formavilága alaposan leegyszerűsíti mind a kialakítást, mind az olyan tulajdonságokat, mint például a szerelhetőség.
A szögacél dizájnelemként való alkalmazása kifejezetten ritka, ebben a tekintetben még a gyakorlott kezek között is nehezen válik látványos megoldássá, inkább a szerkezet erősítését, a szerelőelemek kialakítását bízzák ezekre a kiegészítőkre. Érdemes kiemelni még itt a villanyszereléshez használt oszlopokat, hiszen ilyen esetekben, netán faoszlopok stabilizálásakor szintén alkalmas lehet a szögacél – különösen a kérdéses elem betonozását követően
Barkácsolás
Nem hétköznapi felállás, de a szögacélt mindenképpen érdemes számításba venni akkor is, ha barkácsolni szeretnénk, hiszen nagyon erős megoldásról van szó, ami sok esetben lehet alkalmas tartó- és támasztószerkezetekhez, tárolókhoz, polcrendszerekhez, merevítésekhez vagy éppen beton- és faszerkezetek erősítéséhez.
Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a szögacéllal történő munka nagy szaktudást és gyakorlatot is igényel a speciális szerszámok mellett, így érdemes megfelelően felkészülni vele a barkácsolásra.Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket