A dübelezés kérdése rengeteg esetben okoz problémát valamennyi falszerkezet esetén. Legyen szó akár tömör-, akár újabb típusú lyukacsos téglafalról, netán éppen vályog vagy Ytong megoldásokról, a különféle belső rögzítési teendőket csak és kizárólag a megfelelő dübellel vagy más néven tiplivel lehet elérni.
Nem véletlen ugyanis, hogy ennyiféle dübel található a boltok polcain, hiszen ma már minden építőanyaghoz külön típussal találkozhatunk. A legnagyobb fejtörést pedig általában a porózusabb, lazább szerkezetű megoldások okozzák, így például különösen komoly fejtörést jelenthet ebből a szempontból a Békás Épker kínálatából is megvásárolható Yong tégla.
Az Ytong és a hagyományos tégla közti dübelezés mindaddig nem tűnik túl különleges vagy specializált feladatnak, amíg bele nem futunk egy kisebb balesetbe. Sokan úgy vélik ugyanis, hogy a hagyományos téglába való tiplik tökéletesen megfelelnek a gázbeton szerkezethez, valójában azonban egy megfelelő átmérővel rendelkező fúrt lyuk esetében is komoly gondot okozhat, mert a porózusabb szerkezetben az úgynevezett szárnyas megoldások nem fognak eléggé.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tipli a csavarozást követően ki tud csúszni a falból, nem tudja megfelelően a helyén tartani azt a tárgyat, amit szerettünk volna stabilan rögzíteni. A legtöbbször ez még akkor is igaz, ha az átlagosnál hosszabb dübelt használunk, hiszen az Ytong szerkezete annyira „puha”, hogy nem tud megkapaszkodni benne sokszor még a fémalapú tipli sem.
A probléma különösen akkor jelentős, ha egy nagyobb súllyal rendelkező szekrényt vagy valami értékes dolgot akarunk rögzíteni az Ytongból készült falszerkezetre. Könnyen előfordulhat, hogy hagyományos dübelezés esetén ilyenkor azt tapasztaljuk, hogy egy rögzített kép vagy bútordarab egyszer csak leesik a falról. Ez nem a mi hibánk lesz, nem az a probléma, hogy rosszul rögzítettünk volna valamit, csupán rossz dübelt választottunk a feladathoz.
Amennyiben tehát pontosan tudjuk, hogy Ytong falon dolgozunk, és ilyen szerkezethez kell valami nehezebb vagy értékesebb dolgot rögzítenünk, akkor alapszabály, hogy szerezzünk be direkt ehhez az építőanyaghoz való dübelt, máskülönben kellemetlen meglepetések érhetnek minket hosszabb távon.
Ma már többféle gyártó kínálatában találunk különböző típusú és alapanyagú tipliket, amelyek ideálisak az Ytongba való csavarozáshoz. A nevük jellemzően egységesen gázbetondübel, így kell kérni őket a boltban, azonban többféle típusuk révén ez még önmagában nem elegendő, fontos ismerni az egyes változatok alaptulajdonságait.
Spirál formájú gázbetondübel
A spirál formájú gázbetondübel az egyik legáltalánosabb kiegészítő abban az esetben, ha Ytong falba szeretnénk megfelelő minőségben rögzíteni valamit. A hagyományos típusokhoz mérten a dübel szárnyai spirális formában, a furattal párhuzamosan csavarodnak, aminek köszönhetően a csavar behajtását követően kitöltik a rendelkezésükre álló helyet és kellő mélységben képesek belemarni a tégla belsejébe.
Ennek következtében akár nyíró-, akár húzó igénybevételről van szó, ez a dübeltípus tökéletes választás lesz, megfelelő súlyelosztást biztosít nagy felületen is. Ezzel a spirális dübellel megannyi különféle kiegészítő rögzíthető Ytong téglához, így ideális álmennyezetek, csővezetékek, különféle konzolok, nyílászárók, de gyakorlatilag bármilyen fából és acélból készült konstrukció biztonságos felszerelésére is.
Ez a dübelforma többféle méretben kapható, így hosszabb és rövidebb csavarokhoz egyaránt ideális annak függvényében, hogy milyen vastag Ytong falszerkezetről van szó.
Spirálmenetes gázbetondübel
Amennyiben a párhuzamosan spirális kialakítás nem ideális az Ytong tégla csavarozásához, létezik spirálmenetes gázbetondübel is, ami a csavarmenethez hasonló kialakítással rendelkezik, ezáltal egy rendkívül speciális tiplifajtáról van szó. Különlegességét leginkább az adja, hogy nem beütéssel, hanem behajtással kerül a furatba, aminek hatására gyakorlatilag saját vájatot készít magának, és így minden irányból jelentős mértékben súlyozható.
Nagy előnye még, hogy rendkívül egyszerűen, gyorsan lehet vele szerelni, garantáltan minden esetben jó fogás érhető el vele, miközben a szerelés során a vakolat nem pattog le a helyéről. Teljes egészében feszítésmentes rögzítés jellemző rá, aminek jóvoltából kis széltávolság is elérhető vele. Létezik belőle műanyag és fémtípus is, ami nem véletlenül, hiszen míg a műanyag változat fa- és metrikus csavarok fogadására is alkalmas, addig a fémből készült spirálmenetes dübel csak metrikus csavarokkal kompatibilis.
Bármelyik változata mellett is döntünk, alapvetően csak a befogadó csavarra kell odafigyelnünk, a rögzíthető tárgyak minden esetben hasonlóak. Kiválóan alkalmasak ezek a dübelek képek, lámpák, korlátok, kisebb falipolcok, törülközőtartók, karnisok és a legkülönfélébb tartószerkezetek rögzítésére.
A megfelelő dübel kiválasztása nagyon sok esetben azonban nem elegendő ahhoz, hogy kellő biztonsággal tudjunk rögzíteni valamit egy Ytong téglából készült falszerkezethez.
Elengedhetetlen ugyanis a gyakorlat és némi szakmai tudás is ahhoz, hogy megfelelő furat készüljön. A túl szűk furatban ugyanis értelemszerűen nem fér el a dübel, a túl tágas fúrásban pedig nem tud kellően megfeszülni.
Alapvető fontosságú, hogy az olyan puhább építőanyagok, mint a gázbeton esetén nagyon oda kell figyelni a furat méretére. Ezért elengedhetetlen betartani azt az alapszabályt, hogy mindig a dübel méretéhez igazított fúrószárat használjuk, mert fontos a tiplinek a kellő megfeszülése ahhoz, hogy minden irányból kellő tartást biztosítson.
Ezen felül mindig kapcsoljuk ki a fúrógépen az ütvefúró funkciót, mert ilyen esetben kárt tehetünk a furat körüli szerkezetben, aminek a szilárdan tartása a csavarozásig rendkívül lényeges a porózusabb környezet miatt.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket