A gyors, mégis tartós és megfizethető megoldások az utóbbi néhány évben az építkezéseken is előtérbe kerültek, így a zsalukő például egyre többször tekinthető elengedhetetlen kelléknek. Egy olyan építőanyagról van szó, mely bár hosszú évek óta megtalálható a piacon, mégis csak a közelmúltban lett igazán népszerű, illetve vált szélesebb körben is alkalmazottá. Rengetegen azonban még mindig nem tudják, hogy mire alkalmas ez a téglának nem nevezhető, de béléstestnek sem ideális blokk, mely valahol éppen a két említett építőanyag közé helyezhető el. Nem véletlenül, hiszen bár sokféle típusát ismerjük, melyek között gyakorlatilag csak a méretek tekintetében van különbség, ugyanakkor ez nagyon fontos tulajdonság, hiszen közel sem mindegy, hogy milyen helyzetben, konkrétan mekkora méretű zsalukövet választunk. A 15-ös zsalukő felhasználási lehetőségeit egy korábbi cikkünkben már alaposan kiveséztük, így itt az idő, hogy megnézzük a következő méretkategóriát.
A Békás Épker kínálatából is megvásárolható 20-as zsalukő például már egy vaskosabb kialakítású építőanyag, ami sokkal több helyzetben megállja a helyét, mint 15-ös társa. Nyilván vannak ennél sokkal vaskosabb típusok is, miközben természetesen az árcédulán egyaránt megmutatkozik, hogy melyik változat mellett döntünk. Mindemellett tudni kell, hogy a zsalukő mérete nemcsak az árat, hanem azt is meghatározza, hogy milyen vaskos, milyen masszív felület építhető belőle. Mivel egy bennmaradó zsaluról beszélünk, ezért az anyagszükségletet érdemes mindig szakember segítségével meghatározni, hiszen maga a zsalukő nem tartóelem, csak egy váz, mely megtartja a beletöltött betonmasszát, illetve a benne elhelyezett vasalást. Lássuk azonban egy kicsit alaposabban, hogy miről van szó, és mit kell tudni a 20-as zsalukőről!
A zsalukő kapcsán még mindig nagyon sok tévhit kering az emberek között, ezért mielőtt konkrétan rátérünk arra, hogy mire használható a 20-as zsalukő és mikor érdemes ezt választani, lényeges lehet megismerkedni magával az építőanyaggal nagy általánosságban. Mint azt már fentebb is említettük, a zsalukövet rengetegen összekeverik a hagyományos téglával, a béléstesttel vagy más hasonló építőanyaggal, holott valójában ezek között még csak átfedés sincs különösebben, mindegyiknek megvan a maga feladata és funkciója. A zsalukövek ugyanis önmagában nem alkalmasak arra, hogy falszerkezet készüljön belőlük, hiszen üreges szerkezettel rendelkeznek, nem tömörek, alkalmazásuk során tehát fel kell tölteni őket betonmasszával, valamint ezzel egyetemben természetesen megfelelő vasalással is azért, hogy kellően stabil és masszív építményt kapjunk eredményül.
Miután a zsalukőbe töltött betonmassza megszilárdult, és megkötötte a befűzött vasbetont, csak azt követően kap a szerkezet kellő stabilitást. Kizárólag ebben a formában lehet belőlük kellően stabil és tartós építményt készíteni, melyek megfelelő kivitelezés esetén természetesen látványossá is tehetők, így vakolhatók, glettelhetők, festhetők, de akár még burkolhatók is, ha adottak hozzá a feltételek. Természetesen a zsalukövek olyan kialakítást kapnak a gyártók részéről, hogy könnyedén kialakíthatók legyenek ilyen formában, azaz használatuk egyszerű, speciális sarok- és végelemeikkel pedig egyszerűen építhetünk akár bonyolultabb szerkezeteket is. Sőt mi több, sokan utólagos felhasználásra is szívesen alkalmazzák, hiszen a megmaradó zsalukőből nagyszerű magaságyásokat, kerti bútorokat, sütögetőket és egyéb kiegészítőket lehet készíteni gyorsan és tartós formában. Az alábbiakban azonban sorra vesszük, hogy konkrétan a 20-as zsalukövet mire használhatjuk fel a gyakorlatban.
Lábazatok
Az egyik legáltalánosabb felhasználási módja a 20-as zsalukőnek minden kétséget kizáróan a lábazatépítés. Bár a jelentősebb terhet hordó családi házak esetében nagyobb típusait szokás alkalmazni, azonban a kisebb építményeknél, esetleg a könnyűszerkezetes házaknál egy nagyszerű alternatíva lehet belőle. Nagy előnye, hogy lábazatként könnyen és gyorsan ki lehet alakítani, ugyanakkor fontos odafigyelni a szabályok betartására, hiszen amennyiben a zsalukövet választjuk lábazathoz – ami manapság egyre gyakoribb –, akkor már az alapoktól kezdve úgy kell kialakítani a leendő építményt.
Kerítéslábazatok
A hagyományos lábazatokhoz viszonyítva sokkal nagyobb valószínűséggel találkozhatunk 20-as zsalukővel olyan esetekben, ha kisebb építményekhez építünk lábazatokat, így például kerítéslábazatok esetén különösen hatásos megoldás lehet. Ideális abban az esetben, ha a megszokottnál egy kicsit vaskosabb kerítést szeretnénk készíteni, és a 15-ös zsalukő túl keskenynek tűnt hozzá, hiszen ez a típus minden tekintetben 5 centiméterrel vastagabb szerkezet kialakítását teszi lehetővé. Kellő alapozás és vasalás után pedig rendkívül tartós megoldás lehet akár vaskosabb fém és egyéb betonelemes kerítések számára is.
Komplett kerítések
Természetesen nemcsak a kerítések lábazatainál tehet jó szolgálatot a 20-as zsalukő, hanem akkor is, ha a komplett kerítést ilyen elemekből építenénk össze. Azért szerencsés, mert kellően masszív ahhoz, hogy a komplett szerkezet ebből álljon, viszont nem túl vaskos ahhoz, hogy ne lehessen belőle kellően mutatós kerítés akár még egy modern ház mellé is. Előnye, hogy gyorsan lehet vele dolgozni, megfelelő kialakítás esetén pedig nagyon egyszerűen burkolható, festhető, azaz teljes egészében a saját ízlésünkhöz formálható a végeredmény úgy, hogy közben nem is látni majd a háttérben a zsaluköveket.
Támfalak
Minden zsalukő ideális ahhoz, hogy támfalak készüljenek belőle, azonban fontos odafigyelni arra, hogy minél keskenyebb ez az építőanyag, annál kisebb teher megtartására képes, és fordítva. A 20-as zsalukőből méretezett vasalással és megfelelő alapozással már annyira erős szerkezetek állíthatók össze, hogy egy kisebb udvaron, másfél-kétméteres magasságig tökéletesen megállja a helyét, de amennyiben ennél nagyobb nyomásnak kell megfelelnie a támfalnak, akkor érdemes lehet inkább vastagabb zsalukövet választani, miközben a helyes kialakítás és vasalás ebben az esetben is nélkülözhetetlen.
Víztározó
Mivel a zsalukő egy tiszta építőanyag, ezért természetesen víztározó is kialakítható a segítségével, mert nem tartalmaz olyan anyagokat, melyek a nedvesség hatására kioldódnak, és esetlegesen negatív hatást fejtenek ki a tározóban tárolt vízre, ami természetesen legfeljebb öntözésre lehet ideális, ivóvíz tárolásához egészen más háttér szükséges. A víztározót ugyanúgy kell építeni, mint bármelyik támfalat vagy lábazatot, megfelelő vasalás és alapozás kell hozzá, de lényeges még belülről és kívülről egyaránt egy vízzáró réteg – kívülről bitumenes alapú, belülről folyékony fólia –, ami segít a víz megtartásában.
Ülepítő
Noha a kisebb méretű zsalukő is jó arra, hogy ülepítőt létesítsünk belőlük, azonban legfeljebb csekélyebb konstrukcióknál lehet megfelelő választás. Tudni kell ugyanis, hogy az ülepítőket jó esetben akár két-három méteres mélységbe is leáshatják, azaz nagy nyomást kell elviselnie a tartófalaknak, ehhez pedig kellő vastagság elérésére lesz szükség. A 20-as zsalukő a kisebb, de mély ülepítőknél, megfelelő vasalással már jó megoldás lehet, azonban a balesetek és a későbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében minden esetben fontos betartani az építési szabályokat, esetleg szakemberhez fordulni segítségül.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket