A megfelelő minőségben kivitelezett gipszkarton falak ugyanolyan hatékonyan festhetők és burkolhatók, mint a téglából készült típusok, ehhez azonban elengedhetetlen a megfelelő minőségű és típusú burkolólapok, mint például a gipszkarton kiválasztása. Legyen szó akár válaszfalakról, akár térelválasztó elemekről, a biztonságosan rögzített gipszkarton lapokat a megfelelő előkészítés után ugyanúgy burkolhatjuk, akár még csempézhetjük is, mint a téglafalakat. A kulcsszó azonban az előkészítés, hiszen aki már dolgozott gipszkartonnal és tapétával, az jól tudja, hogy míg előbbinél az illesztések és a csavarhelyek utómunkát kívánnak, utóbbinál a falak legkisebbe hibái is azonnal, illetve kíméletlenül átütnek.
Miután a gipszkarton lapok szakszerűen felszerelésre kerültek, és a cél a tapétázás, akkor a következő munkafolyamatok ugyanúgy zajlanak, mintha festéshez készülődnénk. Ennek részeként feltöltjük a lapok közötti hézagokat, hovatovább egy kis gipsz segítségével a csavarfejeket, illetve a számukra fúrt mélyedéseket is eltűntetjük, majd az egészet egy glettvassal vagy valamilyen speciális simítóval elegyengetjük. Miután megszáradt, a felületet csiszológéppel, vagy egy fadarabra erősített csiszolópapír segítségével simára csiszoljuk. Ha ez megtörtént, és egyenletes, homogén falfelületet kaptunk, a por letakarítása után – ez nagyon fontos a tapétaragasztó kötési tulajdonságainak javításához – meg is kezdődhet a tapéta felragasztása.
Fontos azonban itt meghozni egy nagyon fontos döntést, ami ugyan kissé körülményes, hovatovább több munkával és idővel jár, ellenben később rengeteg kellemetlenségtől kímélhet meg minket. Érdemes ugyanis nemcsak a réseket és a csavarfejeket eltüntetni, hanem az egész gipszkartonra felhúzni egy vékony glett réteget, amivel nemcsak a teljesen homogén felület biztosított, hanem a gipszkarton lapok későbbi épsége is. Tapasztalatok igazolják, hogy a több év után eltávolított tapéták annyira hozzátapadnak a gipszkartonhoz, hogy letépésükkor a teljes felületüket képesek megsérteni. Amennyiben tehát egyszer majd hatékonyan és könnyedén el akarjuk távolítani a gipszkarton falakról a tapétát az alap sérülése nélkül, akkor mindenképpen hordjuk fel ezt az extra réteget, sőt ne feledkezzünk el a mélyalapozásról sem, ami egyrészt csökkenti a gipszkarton nedvszívó képességét, másrészt pedig javítja a tapétaragasztó kötését is. Természetesen ilyenkor az alapozó miatt legalább 24 órát várni kell a száradással, de a plusz idő és munka később megtérül majd!
Miután a gipszkarton falak előkészítése szakszerűen megtörtént, megkezdődhet a száraz felületre a tapéta felragasztása. Ezt pontosan úgy kivitelezzük, mint egy közönséges téglafalnál, ezáltal a tapétához és a falhoz megfelelő ragasztót vásárolunk, kikeverjük a megfelelő arányok szem előtt tartásával, majd csíkonként haladunk a felhordásával. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy először méretre vágunk egy tapéta csíkot, majd alaposan beragasztózzuk a falat, ahová a tapéta kerül, végül pedig felülről lefelé haladva megkezdjük a felragasztást, amihez egy vastagabb műanyaglapot alkalmazunk, hiszen a tapéta alatt kívülről folyamatos simítással el kell oszlatni a ragasztót, hogy sehol se váljon fel az anyag széle.
Amennyiben így járunk el a fal többi részénél – egyszerű szikével gondoskodva a pontos formázásról, a kapcsolók és egyebek kivágásáról –, akkor a végeredmény egy egyenletes, a tapéta miatt pedig rendkívül látványos gipszkarton fal lesz, amiről ránézésre garantáltan senki sem mondja majd meg, hogy nem téglából készült.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket