A gipszkarton az utóbbi évtizedek egyik legnépszerűbb száraz építőanyagává vált, ami különösen a belsőépítészet tekintetében azért olyan gyakran alkalmazott alapanyag, mert könnyű és olcsó vele dolgozni. Felhasználási köre rendkívül széles, így tökéletesen megállja a helyét abban az esetben, ha komplett belső burkolatok kialakításáról, esetleg állmennyezetekről van szó, de akkor is, ha példának okáért térelválasztásra, utólagos válaszfalak kialakítására vagy beépített bútorok kialakítására alkalmaznánk. A megfelelő gipszkartonos munka azonban közel sem csak abból áll, hogy a mesterember a lapokat felfúrja a helyére, hiszen ehhez megfelelő alapot, konkrét hátteret kell biztosítani hozzá.
Ilyenkor jönnek be a képbe az úgynevezett gipszkarton profilok, melyek a Békás Épker kínálatában is elérhetők, méghozzá a burkolóanyag, illetve a hozzá szükséges egyéb kiegészítők társaságában. Nyilván az otthoni barkácsolást nem lehet összehasonlítani a professzionális gipszkartonos munkával, ezáltal házilagosan sokan dolgoznak például párnafára vagy közvetlenül falszerkezetre is ezzel a burkolóanyaggal, de amennyiben tartós, látványos, mindemellett pedig garantáltan működőképes felületet szeretnénk kapni, akkor ahhoz elengedhetetlen, hogy megfelelő profilokhoz rögzítsük a lapokat, méghozzá az összes szükséges kiegészítő felhasználásával.
Minden építőanyag esetében elmondható, hogy kizárólag rendszerben működőképes. Ez természetesen a gipszkarton kapcsán is elmondható, így hiába vannak alternatívák, mondhatni házi barkács-megoldások, a tökéletes végeredményt kizárólag a hozzá tervezett profilokkal lehet elérni. Ezek az eszközök biztosítják ugyanis, hogy a lapokkal pontosan lehessen dolgozni, megfelelő legyen a vízszint és a függő, de a profilok felelősek a felszerelt burkolat megfelelő stabilitásáért is.
Egy gipszkartonból készült felület ugyanis például lehet külsőleg szép, egyenletes, gyakorlatilag megtévesztésig hasonló egy vakolt és glettelt téglafalhoz, ha valójában a háttérben instabil szisztéma húzódik meg. Ez különösen plafonszerkezetnél nagyon veszélyes is lehet, míg függőleges falaknál inkább csak egyfajta esztétika, ha a lapok megmozdulnak, az illesztések repedeznek, esetleg olyan pontokon törik el a burkolat, ahol egyáltalán nem szabadna. Nem elég tehát megfelelő gipszkarton lapokat választani, a háttérelemekre is oda kell figyelni, mert csak megfelelő profilok alkalmazásával tudunk kellően stabil és tartós megoldásokat kialakítani.
Itt kell azonban kiemelni a sorból, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen gipszkarton profilokat választunk, azaz mire építjük majd fel a rendszert, mert a beépítés helyzetének függvényében mindig más-más elemre lesz szükségünk ehhez. Ami alapszabály, hogy a műanyag profilokat messzire el kell kerülni. A legjobb, ha horganyzott acélból álló megoldások közül válogatunk, hiszen az ebből készült váz biztosan elég masszív lesz ahhoz, hogy elbírjon nagyobb súlyt is, még ha a gipszkarton alapvetően egy nagyon könnyű alapanyagnak nevezhető.
Acélvázzal a háttérben nem kell aggódni attól, hogy a rendszer elbírja-e például az extra szigetelőanyagot, hiszen egy álmennyezet kialakításakor gyakran helyeznek el vastag beltéri szigetelést ahhoz, hogy ezzel növeljék a belső terek komfortszintjét, ezzel egyetemben pedig természetesen később a lakás fűtési- és hűtési költségeit. Nem mellesleg a horganyzott acélprofilokkal nagyon könnyű dolgozni, direkt ilyen rendszerek építésére álmodták meg őket, ezért a pontos illesztések és csavarozások által rendkívül masszív szerkezeteket lehet kihozni a segítségükkel. Ahhoz azonban, hogy ez megvalósulhasson, mindig a megfelelő profilra lesz szükségünk. Lássuk, hogy milyen típusok közül válogathatunk.
Amint az már a fentiekből is kiderülhetett, általánosságban többféle gipszkarton profilról beszélhetünk, így a megfelelő kiválasztásakor különféle betűjelzések között kell eligazodnunk, és ha ismerjük ezeket a jelöléseket, akkor rögtön sokkal könnyebb lesz eldönteni, hogy mikor és melyik profilra lesz szükségünk. Lássuk a leggyakrabban előforduló típusokat.
UW gipszkarton profil
Az UW gipszkarton profilt gyakran nevezik egyszerűen csak válaszfal profilnak is, hiszen ezek azok a fémelemek, amelyek a tartószerkezet vízszintes részeit összefogják. Ezeket a profilelemeket általában a födémhez rögzítik, de bizonyos esetekben a padlókon is találkozhatunk vele. Mindig a leghosszabb oldal felől vannak és teljes hosszukban kell dolgoznunk velük. Többféle méretben kaphatók, de úgy kell kiválasztani őket, hogy milyen vastag falat szeretnénk kialakítani belőlük, hiszen ezek a profilok fogadják majd a CW profilokat.
CW gipszkarton profil
A CW gipszkarton profilok a falváz elemek, amelyek függőlegesen futnak a szerkezeten belül, azaz merőlegesen az UW darabokra, azokba beépítve. A szerelési sorrend rendkívül lényeges, hiszen elsőként mindig a CW elemek kerülnek fel a falra, majd utána azok fogadják a falváz oszlopokat. Csak így lehet kellően stabil rendszert kialakítani. A CW profilnak a szélessége mindig az UW által meghatározott szélességhez igazodik, ami a falvastagság függvényében lehet 5 centiméter, 7,5 centiméter, de akár 10 centiméter is.
UA gipszkarton profil
Az UA gipszkarton profil egyfajta erősítő elemnek nevezhető, amit akkor kell alkalmazni a rendszeren belül, ha valamilyen okból kifolyólag a leendő szisztémának nagy terhelést kell elviselnie. Gyakran alkalmazzák például olyan esetben, ha ajtó- vagy padlásfeljáró keretet kell kialakítani gipszkartonból, hiszen ilyenkor a felületnek ellen kell állnia a terhelésnek. Ezeket a profilokat is úgy kell kialakítani, hogy vastagságuk mindig illeszkedjen az UW profilokhoz, tehát esetükben is 5-, 7,5 vagy 10 centiméterben gondolkodhatunk majd.
UD és CD gipszkarton profil
Az UD és a CD gipszkarton profilok az álmennyezeti rendszerek kötelező kellékei, hiszen segítségükkel lehet kialakítani a legkönnyebben egy kellően masszív és tartós mennyezeti rendszert, noha más esetekben is gyakran találkozhatunk velük, illetve szükségünk lehet rájuk. Ezek a profilok különösen lényegesek lehetnek még például akkor, ha fűtéscsöveket, elektromos vezetékeket vagy világításelemeket akarunk elrejteni, illetve beépíteni, de beltéri hang- és hőszigeteléskor szintén fontos szerepet játszanak.
A két profilt jól el lehet különíteni egymástól a kialakításuk, az alakjuk miatt. Az UD profilok például jellemzően egyszerű U alakkal rendelkeznek, míg a CD profilok oldalnézetből C alakzatúak. Ez természetesen felhasználásukat is befolyásolja. Az UD profilok például általában vázszerkezetként funkcionálnak az álmennyezeteknél, de előtétfalakhoz is ideális választásnak tekinthetők, hiszen nagyjából ugyanolyan funkciót töltenek be, mint a vízszintes profilok. Az UD elemekhez lehet erősíteni a CD profilokat, melyek az álmennyezet tartóbordáit adják, illetve teszik lehetővé szabályozhatóságukat, beállításukat.
Amint az a fentiekből kiderült, nagyon sokféle gipszkarton profil közül válogathatunk, így vásárlás előtt alaposan fel kell mérni a lehetőségeket, meg kell tervezni, hogy pontosan mit és mennyit vásároljunk. Eleve más-más profil kell egy álmennyezethez vagy egy válaszfalhoz, éppen ezért érdemes lehet inkább szakember tanácsát kérni a vásárlás előtt, hiszen a különféle profilokat nem lehet helyettesíteni vagy összekeverni, mindegyikből pontosan annyi kell, amennyi optimális, tehát a kialakításhoz elengedhetetlen. Ha még soha nem dolgoztunk gipszkartonnal, akkor különösen lényeges, hogy legalább az anyagszükséglet meghatározásában szakember segítségét kérjük.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket