Mindent az E gerendás födémszerkezetről

Az E gerendás betonfödém még mindig nagyon népszerű hazánkban, az alábbiakban pedig azt is elmondjuk, hogy miért.

Az E gerendás födémszerkezet sajátosságai

Magyarországon többféle típusú födémkialakítás tekinthető elfogadottnak, azonban a lehetőségek dacára még mindig kifejezetten népszerű az úgynevezett E gerendás megoldás. Ez nem meglepő, hiszen ezzel egy rendkívül stabil, kifejezetten tartós és masszív, akár emeletes megoldások kialakítására is alkalmas, nem mellesleg pedig elérhető árkategóriát képviselő betonfödém kerülhet a házba.

Az ideális ár-érték arány mellett ezzel a födémszerkezettel nagyon gyorsan lehet haladni abban az esetben, ha van elég tapasztalat a háttérben. Hogy mit kell tudni a Békás Épker kínálatából is megvásárolható E gerendákról, illetve a belőlük készülő födémszerkezetről? Az alábbiakban többek között erre a kérdésre is válaszoltunk azon túl, hogy minden fontos részletet összegyűjtöttünk az E gerendás födémről.

Az E gerendás födém elemei

Az E gerendás födémszerkezet alapvetően két nagyon fontos alapelemből épül fel. Az egyik maga az E gerenda, ami egy rendkívül erős vasbeton anyag, és 30-60 centiméterenként kell elhelyezni a téglafalon. A gerendák pontos beillesztése azért fontos, mert ezek közé kerülnek a béléstestek, amelyek szintén betonból állnak, speciális kialakításuk jóvoltából pedig tökéletesen egymásba ülnek, azonban ahhoz, hogy ezt elérhessük, jelentős tapasztalatra, odafigyelésre és szakértelemre lesz szükségünk.

Az alábbiakban az E gerenda mellett a kapcsolódó béléstest bemutatását is sorra vesszük!

Mi az az E gerenda?

Az E gerenda egy speciális kialakítású és formájú, betonüzemben kiöntött gerenda, aminek az alapanyaga a masszív vasbeton. Speciális zsaluba öntve készül, amibe a betonnal történő kiöntés előtt betonvasat feszítenek úgy, hogy a gerenda felső részébe is mindig kerüljön egy szál, mert ezen a ponton nehezedik rá a legnagyobb nyomás, amire odafigyelnek a gyártók.

“Az

A legerősebb pont az E gerenda kapcsán azonban az alsó öv, hiszen itt nagyon jelentős húzóerőt kell elviselnie a komplett szerkezetnek, hovatovább a béléstestek is ezen a ponton csatlakoznak a gerendához. Emiatt a gyártók zöme itt gyakran több szál betonvasat is elhelyez a késztermékben, sőt bizonyos esetekben a vasszerkezet stabilan, összekötözve várja a betonnal való kiöntését. Emiatt egy rendkívül kemény, szívós és tartós végeredményt kapunk, ami ránézésre olyan hatást kelt, mint egy betonból készült vasúti sín.

Az E gerenda méretezése

Általánosságban az E gerendák többféle méretben kaphatók annak függvényében, hogy hol alkalmazzák őket. A magasság tekintetében kétféle alapméret érhető el belőle, míg a hosszúság terén többféle típus közül válogathatunk, általában 60 centiméterenként növekvő megoldások közül.

Jellemzően az E gerendákat minden esetben egy E betű, valamint egy szám jelöléssel találjuk meg a kereskedők kínálatában. Sokan azt hiszik, hogy ez a hosszúságot jelöli, valójában azonban nem, a betű utáni szám a gerenda és a falköz hosszúságát adja. A gerendák ötméteres hosszúságig 10 centimétert fekszenek fel a falakra mindkét oldalon, az ennél hosszabbaknál viszont már 12 centiméteres a falköz aránya.

Mivel az E gerendák hosszúsága fix, ezért már a tervezéskor érdemes odafigyelni rá, ellenkező esetben mindig hosszabb gerendákra lesz szükségünk – esetleg speciális építészeti megoldásokra –, amelyeket a helyszínen kell elvágni, csakhogy ez jellemzően rendkívül nehéz feladat, speciális szerszámokat, óriási tapasztalatot és nagy odafigyelést igényel. Az egyedi gerendagyártás pedig kifejezetten drága dolog.

Az E gerenda a családi házak födémszerkezetének legjobb kiegészítője

Noha más esetben is kiválóan megállja a helyét, az E gerendát, illetve a belőle készíthető födémet azonban alapvetően leginkább családi házak építésére tervezték, illetve fejlesztették ki. Ez már a méretein is megmutatkozik, hiszen a legrövidebb gerenda 2,4 méteres, míg a leghosszabb 6,6 méteres, ami azért fontos, mert érdemes a szabvány méretekhez igazítani a helyiségeket.

“Fontos

A megfelelő gerendakiosztásra nagyon fontos odafigyelni már a tervezés során. A túl nagy fesztávoknál például dupla vagy tripla gerendás kialakítással lehet csak dolgozni azért, hogy kellően stabil és tartós födém készülhessen. Az elhangzottak a legtöbb esetben kompromisszumokat igényelnek, ha E gerendás födémet szeretnénk, de mivel 5-6 méternél szélesebb vagy hosszabb helyiségek ritkán kapnak helyet egy átlagos lakóházban, ezért ez valójában nem olyan nagy negatívum, mint amilyennek sokan beállítják.

Itt fontos kiemelni még a tervezők és a statikusok összhangját leendő otthonunk elkészítésekor, ami különösen a födém kapcsán nagyon fontos lesz. Bár a tervező álmodja meg leendő otthonunk alapjait, méreteit és kialakítását, valójában azonban csak az valósulhat meg belőle, amit a statikus is aláír, illetve engedélyez, tehát kettejüknek fontos összedolgozni – még jobb, ha olyan tervezőt választunk, aki egyben statikus is –, hiszen így sokkal egyszerűbbek lesznek az előkészületek.

Mi az a béléstest?

A béléstest az a betonból készült kiegészítő, ami az E gerendával együtt alkotja a födémszerkezetet. Megjelenésre és állagra leginkább a zsalukőre hasonlít, egy üreges kialakítású, vasalás nélküli, alapvetően könnyű, de tartós betonelem, ami két speciális fülecskével rendelkezik, amivel képes megkapaszkodni az egymástól megfelelő távolságban lévő gerendákon. Ha az E gerendák a helyükre kerülnek, nagyon gyorsan és könnyedén lehet végezni velük a födém kialakításával a béléstestek által, hiszen csak szorosan egymás mellé kell fektetni őket az egyenletes felület elérésének érdekében.

A béléstestek méretezése

Magyarországon a béléstestek elnevezését az EB előjel mellett két darab szám jelzi, egy per jellel elválasztva. Általánosságban itthon háromféle méretkategóriában találkozhatunk velük azért, hogy a gyártók teljesen ki tudják szolgálni vele az E gerendák igényeit, melyek a magasság tekintetében szintén több méretben kaphatók.

A legáltalánosabb, mondhatni leggyakrabban alkalmazott béléstest-típus az EB 60/19-es, ami 60 centiméter széles E gerendás tengelytávolság esetén ideális, hiszen ilyenkor pontosan kitölti a két hosszanti gerenda közti helyet. A /19 esetünkben a gerenda magasságát hivatott jelezni, vagyis olyan E gerendákhoz ideális választás, amelyek 19 centiméter magasak.

Nem kell aggódni azonban, ha erősebb, azaz magasabb E gerenda került otthonunkba, hiszen a 24 centiméter magas típushoz készült az EB 60/24-es béléstest, ami abban különbözik az EB 60/19-estől, hogy a 60 centiméteres hosszúság mellett 24 centiméter magasságú. Sok esetben használják őket hagyományos 19-es gerendákhoz is, ilyenkor azonban az üregeket betonnal és betonvassal töltik ki azért, hogy a feszítőerő, ezáltal a teherbírás tovább növekedjen.

“E

Nagyom ritkán, de találkozhatunk EB 30/19-es béléstesttel is. Lényege, hogy a 30 centiméteres távolságban lerakott E gerendák közötti réseket töltik ki vele. Ma már szinte egyáltalán nem használnak ilyeneket, évekkel ezelőtt azonban nagyon elterjedt volt az olyan házaknál, amelyeknél tetőtér vagy valamilyen speciális erősített födém készült.

Amire fontos lehet még odafigyelni a béléstestnél, az a szélesség. Ezen a téren ugyanis sokszor trükköznek a gyártók. Vannak például, akik 25 centiméter széles béléstestet kínálnak, mások azonban 20 centiméterest, de éppenséggel olcsóbban. Ez az 5 centiméter különbség nem tűnik soknak, de egy egész háznál akár több tízezer forint spórolást jelenthet, ha inkább a szélesebb, de némileg drágább típust választjuk.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket