Sokoldalú építőanyagot keresünk? Íme a vízálló gipszkarton!

A gipszkarton a modern építőipar egyik népszerű terméke, vízálló típusát azonban mégis kevesen ismerik.

Mindent a vízálló gipszkartonról

Az utóbbi évtizedekben óriási népszerűségre tettek szert a különféle száraz építőanyagok, amelyekkel lehetőség van gyorsan, egyszerűen és könnyedén dolgozni. Legyen szó akár egy új ház felépítéséről, akár egy már meglévő felújításáról, a gipszkarton a modern építőanyagok közül messze kiemelkedik a sorból, aminek az oka leginkább abból fakad, hogy egy elérhető árkategóriát képviselő, mégis könnyedén megmunkálható megoldásról van szó. A könnyed megmunkálhatóság természetesen közel sem jelenti azt, hogy bárki képes lenne dolgozni a gipszkartonnal, hiszen nem véletlenül épült egy komplett iparág erre a technológiára, de aki egy kicsit is járatosabb a szerszámok és a belsőépítészet világában, az a kisebb burkolási és építési teendőket egyaránt elvégezheti majd vele.

A Békás Épker kínálatából piacvezető áron megvásárolható gipszkarton ugyanis annyira sokoldalú megoldás, hogy nemcsak burkolóelemként, végleges beltéri felületkialakításként ajánlott az alkalmazása, hanem akkor is, ha meglévő keretre és vázszerkezetre építenénk vele. Sokan úgy vélik azonban, hogy a gipszkartonnak megvannak a maga korlátai, hiszen példának okáért a magas páratartalmú helyiségekben nem lehet alkalmazni őket, mert ez az építőanyag nem tűri a nedvességet. Ez a kijelentés azonban ma már nem állja meg a helyét, lévén létezik az impregnált gipszkarton, ami vízálló tulajdonságainak köszönhetően tökéletes alternatívát képvisel az ilyen közegekben.

A gipszkarton előnyei

Ha nagy általánosságban beszélünk a gipszkartonról, a minőségi építőanyagokról rengeteg előnyös tulajdonság megállapítható. Bár nyilvánvalóan megvannak a hátulütői is abban az esetben, ha nem megfelelően alkalmazzuk, vagy például a téglához, esetleg az OSB laphoz viszonyítjuk, azonban megfelelő közegben használva gyakorlatilag csak pozitívumokat tudunk kiemelni hozzá kapcsolódóan. A gipszkartont például ma már nagyon sok esetben alkalmazhatjuk – különösen beltéri helyzetekben. Nagyszerű burkolásra, különféle fix bútorok vagy objektumok kialakítására, így nem ritka, hogy valaki komplett polcrendszereket, illetve beépített megoldásokat készít a segítségével.

Nem véletlenül közkedvelt a gipszkarton manapság, hiszen nagyon sok módon és sok területen lehet felhasználni

A legnagyobb előnye még mindig a kedvező ár. Bár az utóbbi években fokozatos drágulásnak indult – mint az építőanyagok többsége –, azonban burkoláshoz még mindig az egyik legjobb ár-érték arányt kínáló alternatíva. Elérhető ára mellett ráadásul nagyon gyorsan lehet vele dolgozni. Táblás kiszerelése miatt a megfelelő háttér biztosítása esetén percek alatt több négyzetméternyi felület borítható be a segítségével, miközben a speciális kialakítás sem okoz neki gondot, hiszen egyszerűen vágható és formázható. Alkalmazásához nem árt némi gyakorlat, de a gipszkarton közkedveltsége mellett szól az is, hogy nem igényel különösen speciális szerszámokat, így aki dolgozott már például fával vagy otthon van a barkácsmunkákban, az nagyon könnyedén elboldogul vele.

A gipszkarton elsődlegesen burkoláshoz ideális, nagyszerű választás például álmennyezetek vagy mennyezetek kialakításakor, de előtétfalak kialakítására vagy rossz állapotban lévő falszerkezetek belső burkolása egyaránt megvalósítható a segítségével. Szerkezet esetén természetesen a gipszkarton térelválasztók vagy komplett válaszfalak felhúzását egyaránt elősegíti. Nagyon hasznos olyan esetekben, amikor például kábelezést, vezetékeket vagy csöveket akarunk elvezetni, illetve elrejteni, de egyre népszerűbb beépített világításrendszerek kialakításakor is, hiszen nagyon egyszerű benne vezetékelni, illetve a LED lámpák beépítésére szintén lehetőséget biztosít.

A gipszkarton típusai

A gipszkartonnak alapvetően többféle változata van, az emberek zöme azonban csak a hagyományos típust ismeri. A fenti előnyös tulajdonságok mindegyik változatra érvényesek, mint ahogyan a környezetbarát jellegük is – hiszen semmilyen káros anyaggal nem rendelkeznek, alapvetően papír és gipsz található bennük –, miközben hozzájárulnak a páratartalom megfelelő szabályozásához is úgy, hogy a falszerkezet szellőzése nem okoz gondot. Szintén a környezetbarát jelleget erősíti, hogy a gipszkartonnal nagyon pontosan lehet dolgozni, a kisebb darabok is könnyedén felhasználhatók, így megfelelő tervezés mellett úgy lehet dolgozni ezzel az építőanyaggal, hogy közben nem keletkezik túl sok hulladék. A lapok szabvány méretezést kaptak, így a normál gipszkarton általában 250x120 centiméteres táblákban érkezik, de ez nem jelenti azt, hogy más méretekkel nem találkozhatunk, illetve vastagságuk tekintetében is jelentős eltérés van, ami természetesen meghatározza a felhasználhatóságot.

Miközben a legtöbben a normál gipszkartont ismerik csak, itt fontos megjegyezni, hogy nem véletlenül létezik belőlük többféle típus. Magasabb árkategóriában ugyan, de létezik például tűzálló, hanggátló, sőt még vízálló, azaz impregnált gipszkarton is. Ezek közül valóban a normál gipszkartont használhatjuk a legtöbb munkára, hiszen válaszfalak kialakításánál, álmennyezeteknél, előtétfalaknál vagy éppen tetőtér beépítésekor tökéletesen ellátják a feladatukat. Ilyenkor nincs szükség semmiféle extra tulajdonságra, de tudni kell, hogy léteznek olyan speciális típusai, amelyekért néha megéri kiadni az extra költségeket.

Több típust is megkülönböztethetünk a gipszkartonok között, hiszen létezik olyan, amely tűzálló sőt hangszigetelő tualjdonsággal is bír némelyik

A tűzgátló gipszkarton például nagyon jó megoldás, ha például kémény környékén, kályhák és kemencék körül, esetleg kazánházakban szeretnénk kialakítani belőlük bizonyos felületeket, míg a hanggátló típusok a speciális kialakításuknak köszönhetően olyan tereknél ideálisak, ahol a hangszigetelés lényeges. Példának okáért két helyiség válaszfalánál különösen fontos, de tetőtér esetén az álmennyezetnél vagy forgalmas útszakaszoknál az extra hangszigetelésért szintén jó döntés lehet ez a típus. Hangsúlyozandó, hogy ezt a két megoldást valóban nagyon ritkán alkalmazzák, ellenben az impregnált-, vagy más néven vízálló gipszkartont már annál gyakrabban, ezért érdemes külön blokkban beszélni róla.

A vízálló gipszkarton

Miután a gyors szárazépítészet népszerűsége egyre csak növekszik, a felhasználói oldalról fokozott igény mutatkozik a vízálló gipszkartonokra. Ezek a speciális kialakítású, impregnált megoldások látszatra ugyanúgy néznek ki, mint a hagyományos gipszkarton, azonban belső összetételüknek köszönhetően nem árt nekik a nedvesség. Azért fontos ez, mert ha létezik negatívuma ennek az építőanyagnak, akkor az minden kétséget kizáróan a víz, a nedvesség, ami akár már túlzottan magas párában is megnyilvánulhat. Ilyen közegben a hagyományos gipszkarton minden esetben csődöt mond, felhólyagosodik, hosszabb távon teljes mértékben tönkremegy.

Amennyiben ragaszkodunk a gipszkartonhoz, viszont olyan helyiségbe raknánk, ahol nedvesség érheti, úgy érdemes elgondolkodni, hogy vízálló gipszkartont válasszunk

Ilyen esetekre ideális a vízálló gipszkarton, ami a fürdőszobában, a mellékhelyiségekben és a konyhában egyaránt megállja a helyét, illetve minden olyan helyen, ahol valamilyen okból kifolyólag folyamatosan magas páratartalom, esetleg kisebb nedvesség érheti az adott felületet. Az impregnálás során ugyanis olyan anyagokat adagolnak a gipszkartonhoz, aminek köszönhetően az víztaszító tulajdonságokat kap, tehát nem okoz neki problémát az ilyen közeg elviselése sem. Ennek köszönhetően a vízálló gipszkarton még csempézésre is alkalmas, megfelelő vízzáró réteggel – például folyékony fóliával – pedig az sem jelent gondot, ha belőle alakítanánk ki egy zuhanyzót. Tartós víznyomás elviselésére azonban természetesen a vízálló gipszkarton sem alkalmas, így határainak ismerete mellett érdemes alkalmazni a gyakorlatban.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket