Egy újépítésű családi háznál rengeteg extra problémát vet fel előzetesen a tetőtér beépítése. Nem véletlenül, hiszen gyakorlatilag már a felső szint megtervezésekor előre kell gondolkodni, ezáltal feltenni magunknak néhány szakmai kérdést annak érdekében, hogy a kialakítás minél hatékonyabb, gyorsabb és olcsóbb legyen. A tetőtérhez felhasznált alapanyagok és szerkezetek kiválasztása ugyanis nem utólag, nem az építkezés közben, hanem sokkal előbb, már a tervezéskor megtörténik, hiszen a födémmel, sőt már az alappal úgy kell kalkulálni, hogy miben gondolkodunk.
A tetőtér beépíthetőségét, ezáltal már az anyagválasztást ugyanis előrelátó tervezés során kell alaposan kikalkulálni, mert rengeteg munkát, hovatovább megannyi extra költséget takaríthatunk meg, ha valamit elrontunk. Példának okáért, ha a födém könnyűszerkezetesre lett tervezve, de mi téglafalakat építetnénk a tetőtérbe, akkor vagy beletörődünk abba, hogy maximum gipszkartont használunk - ami egyébként egy népszerű, elérhető árú és egyszerűen építhető burkolási alternatíva -, vagy vállaljuk a gyakran többmilliós extra költségeket a födém megerősítése kapcsán.
Emiatt már a tervezéskor szem előtt kell tartani a tetőér beépítését, tehát meg kell hagyni a helyet a feljárónak, magasított tetőszerkezettel kell dolgozni, miközben a födémnek a teherbírását is úgy kell meghatározni, hogy az elbírja a fenti válaszfalakat. Sőt mi több, a megfelelő tervezéshez tartozik az is, hogy előre gondolkodunk a gépészeti- és a villamossági vezetékek helyével, hiszen ezeket megfelelő körültekintéssel is fel lehet vezetni, nem kell sem az építkezéskor, sem később átfúrni a vaskos födémet, ami egyrészt nagyon nehéz munka, másrészt gyengítheti is a szerkezetet.
Ha egy tetőteret be szeretnénk építeni, a födémszerkezetnek minden esetben vasbetonból kell készülnie. Erre három alternatíva áll a rendelkezésünkre, ezáltal beszélhetünk gerendákból és béléstestekből álló-, padlós- vagy monolit födémről. A három közül az első kettő építése egyszerűbb és olcsóbb, de ha tartós, repedésektől mentes kialakítást szeretnénk, akkor érdemes inkább a monolit födém mellett dönteni. Bármelyikre is essen a választásunk, kiemelkedően fontos, hogy hangszigetelő réteg kerüljön a födémre, hiszen az alsó szinten élőknek így kevesebb zajhatást kell elviselniük később a tetőtérben lakóktól.
A tetőtéri válaszfalak a modern építészetben különböző téglákból vagy gipszkartonból készülhetnek. Utóbbi előnye, hogy sokkal könnyebb szerkezet, nem terheli feleslegesen a födémet, nagyon gyorsan és tisztán lehet vele dolgozni, mindemellett pedig akár még fürdőben és WC-ben, tehát vizesblokkoknál is ideális, ha megfelelő vízszigetelést alkalmazunk. Ha a téglafalhoz hasonló hatást szeretnénk elérni, érdemes szigetelőanyagot elhelyezni a lapok közé, ami nemcsak a hőt, a hangot is jelentős mértékben megfogja.
Nagy előnye még a gipszkartonnak, hogy az elkészült szerkezetet mindössze glettelni kell a festés előtt, míg a téglafalaknál vakolásra is szükség lesz, amivel rengeteg plusz teher kerül a födémre. A terheket ilyen esetben csökkenthetjük, ha hagyományos tégla helyett Ytong téglát választunk, ami nemcsak sokkal könnyebb, de mindemellett dolgozni is egyszerűbb vele.
Amennyiben biztosak vagyunk a tetőtéri kialakításban, akkor rendkívül lényeges lesz már a lakás tetőszerkezetét is ehhez igazítani. Ilyenkor a legtöbbször a tervezők arra törekednek, hogy a tetőtérben ne legyenek oszlopok, vagyis minden súlyt a koszorúra terheljenek rá, de nem kell kétségbe esni akkor sem, ha megmarad néhány oszlop, azokat rendkívül dekoratívan és esztétikusan be lehet építeni a lakótérbe. A tetőszerkezet belülről általában burkolásra kerül, tehát a gerendákat ideális esetben nem látjuk. Hogy milyen formájú tetőszerkezetet alakítunk ki, azt már a tervezéskor érdemes eldönteni, így ácsokkal egyeztetve megnézni, hogy a valóságban kialakítható-e az elképzelés úgy, hogy a tetőtér belső hasznos területe ne lássa kárát. Hogy kívülről milyen héj kerül a tetőre, az csak a pénztárcánktól függ, az viszont nagyon fontos, hogy mindig használjunk szigetelést a gerendák között, mert az alapjaiban határozza meg a tetőtér komfortját.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket