Ennek az oka leginkább abban keresendő, hogy akkoriban még alig voltak előírások, így a legtöbb helyen mindössze 4-6 centiméteres vastagságban alkalmazták ezeket a megoldásokat, ami a mai normák ismeretében elhanyagolható mennyiség.
Jelenleg ugyanis előírás szabályozza, hogy az épület minősítésének függvényében legalább 10 centimétert meghaladó hőszigetelési rendszerek kerüljenek a lakások homlokzataira. Ennek és a sok helyen már esedékessé váló homlokzati felújításoknak köszönhetően egyre gyakoribb kérdés a tulajdonosok körében, hogy mi lehet a megfelelő megoldás?
A meglévő szigetelés elbontása? Ez tetemes munkával és kiadásokkal jár, nem mellesleg az így keletkező veszélyes hulladék elszállítása is rengeteg költséget emészthet fel. Szerencsére azonban van alternatíva, hiszen ma már léteznek olyan lehetőségek, melyek a meglévő homlokzati hőszigetelésre teszik lehetővé az új szigetelőréteg biztonságos telepítését.
Húsz év távlatából már megjelentek az első szigetelt épületeken a kérdéses rendszerhez kapcsolódó kisebb-nagyobb hibák és hiányosságok. Az ugyanis csak egy dolog a sok közül, hogy a túl keskenyre hagyott hőszigetelés nem elég hatékony, de ezen felül a korabeli technológiák miatt más problémákkal is találkozhatunk. Jellemzően a nyílászárók és az árnyékolók körül elhelyezett elemek sokszor elváltak, emiatt beázás keletkezett, ami nagyobb esőzések során már a lakás belső komfortját is veszélybe sodorta. Ezen felül a vakolat is megfakulhatott, megrepedezhetett, de a régi megoldásokon gyakran találkozhatunk olyan esetekkel, amikor kártevők vagy madarak kezdték ki a hőszigetelés külső rétegét.
Ma már azonban léteznek olyan megoldások, melyek kifejezetten a régi hőszigetelésre kínálnak új hőszigetelő elemeket. Ezeknek a lényege, hogy az alaprendszer is fehér polisztirolból álljon, hiszen az új réteg is ez az alapanyag lesz, noha társasházaknál tűzvédelmi okokból már kőzetgyapotot kell alkalmazni közvetlenül a nyílászárók körül. Bár ezek a rendszerek jól kezelhetők, azonban az új rétegek felhordásakor nagyon fontos előkészületeket végezni, hogy megállapítható legyen: az új hőszigetelés problémamentesen alkalmazható lesz.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket