Hogy az Ytong tégla korunk egyik legsokoldalúbb és leghatékonyabb építőanyaga, ahhoz ma már nem férhet kétség, elég csak elolvasni kapcsolódó ytong vásárlási tanácsadónkat, melyben minden fontos kérdéskört érintettünk a téma kapcsán. Itt az ideje azonban némi gyakorlati áttekintésnek is, hogy valóban megbizonyosodhassunk róla: az Ytong rengeteg dologra felhasználható a lakás falai között még akkor is, ha a házunk nem ebből az építőanyagból készült.
Ott van példának okáért a fürdőkád beépítésének kérdése! Bár sokan elkövetik azt a hibát, hogy kádjukat nem falaztatják körbe, inkább egy egyszerű takaróelemet vásárolnak hozzá, ami bár kezdetben valóban mutatós megoldásnak tekinthető, de egy idő után megsárgul, megvetemedik, és nemcsak esztétikailag okozhat kellemetlenségeket, hanem a mögé szivárgó víz akár otthonunk szerkezetét is tönkreteheti hosszabb távon.
Ezt azonban teljes egészében elkerülhetjük abban az esetben, ha a kádat körbefalazzuk, majd kicsempézzük, ami nemcsak lényegesen tartósabb – gyakorlatilag örökös – megoldásnak tekinthető, de mindemellett biztonságosabb is. Nyilván a szifon problémája vagy dugulása esetén nehezebb hozzáférni a kád javítási felületéhez és az ott megtalálható alkatrészekhez a falazott megoldás mellett – hiszen az előlapot ilyenkor csak ki kell pattintani a helyéről –, azonban egy szerelőablak beépítésével ez a probléma is egy csapásra kivédhető lesz.
Az imént már említettük az esztétika kérdéskörét, ami az egyik legfontosabb tényező ezen a ponton, hiszen sokkal jobban mutat a kád egy csempézett közegben – pláne speciális mintázat esetén –, mint egy hófehér előlappal. Lényeges még továbbá, hogy a falazott kád sokkal masszívabb és tartósabb is egyben, mintha csak a saját lábain állna, hiszen még a legjobb minőségű fürdőkádak esetében sem túl megbízható teljes mértékben ez a megoldás.
Különösen akkor nem, ha speciális sarokkádról van szó, ahol gyakorlatilag nincs súlypont, ezáltal nagyobb vízmennyiség esetén könnyedén kibillenhet az egyensúlyából, aminek katasztrofális következményei lehetnek. Ha viszont a kádat minden oldalról – a fal mellett legalább részlegesen – felfalazzuk Ytong téglával, akkor a perem arra is ráül, ahhoz is hozzátapad, ezáltal lényegesen masszívabb felületet kaphatunk, miközben garantáltan elkerülhetjük, hogy a kád mögé, illetve alá víz kerülhessen.
Hogy miért nem hagyományos téglát alkalmazunk a fürdőkádak beépítéséhez, miért inkább Ytongot? Egyrészt azért, mert az Ytong sokkal jobban bírja a vizet, így ha néha-néha eljut egy-egy csepp a tégláig, akkor az megfelelő mértékben ki tud száradni, nem keletkezik salétrom, illetve nem lesz szükség bontásra, illetve azonnali cserére sem. A kerámiatéglák ugyanis nem szeretik a vizet, ezáltal már egyetlen nagyobb elázás is komoly problémákat okozhat a szerkezetük tekintetében.
Ezen felül pedig az Ytong téglával rendkívül könnyű dolgozni. Nemcsak a súlya elhanyagolható, de formázhatósága egyaránt kimagasló. Egyetlen fűrész elegendő ahhoz, hogy gyakorlatilag milliméteres pontossággal dolgozzunk vele, és éppen emiatt teljes mértékben hézagmentes szerkezet építhető a segítségével. Ez különösen a fürdőkád esetében nagyon fontos!
Ahhoz, hogy a fürdőkádat fel tudjuk falazni Ytong téglával, elengedhetetlen lesz elvégezni néhány alapvető előkészületet. Ide sorolható például a folyékony fólia felhordása, mely rendkívül drága alapanyag, emiatt sok esetben csak közvetlenül a kád körüli részen alkalmazzák, ami bőven elegendő. Ez a sárgás színű, gyorsan száradó, ragacsos alapanyag legalább két rétegben szükséges a falra és a padlóra, előnye pedig, hogy közvetlenül felragasztható rá az Ytong, nem kell alapozni sem.
Hogy a kádat be tudjuk falazni, ahhoz nyilván elengedhetetlen lesz a kád végleges beépítése és beállítása, ezáltal a szifon összeszerelése, letesztelése, a lábak fixálása, a vízszint rögzítése és így tovább. Amennyiben sarokkádról van szó, illetve a fal felőli oldalra is szeretnénk Ytongot tenni – legalább hézagosan ajánlott –, akkor természetesen a folyamatok fokozatosak, ezáltal például a szifont csak akkor lehet bekötbni, ha a fal mentén már felállított Ytong téglákra helyeztük rögtön a kádat. Lássuk azonban sorban a teendőket!
Tegyük fel, hogy minden előkészület megtörtént, a kád összeszerelve, a szifon bekötésre készen, a folyékony fólia pedig száradtan vár ránk. Ilyen esetekben először a falfelöli oldalakat készítjük elő. Ehhez elegendő az 5-ös Ytong tégla alkalmazása, melyeket 25-30 centiméteres távolságban ragasztunk a padlónak, illetve a falnak egyaránt. Mindig akkora méretet vágjunk, hogy a kád vízszintes helyzetben pontosan ráfeküdjön ezekre a téglákra, vagyis a ragasztó gyakorlatilag a helyén tartsa az egészet.
Ez rendkívül aprólékos munkát, rengeteg méregetést és próbát igényel, arról nem is beszélve, hogy a beállítás előtt a kád peremét a fal mellett körben ki kell húzni vastagon átlátszó szilikonnal azért, hogy az esetlegesen oda bekerülő víz ne tudjon bejutni a kád mögé, hanem az még ott fentebb megragadjon, így nem tud kárt okozni a láthatatlan részeken. Ha a fal felöli téglák a helyükön állnak, a felső részükre – melyre a kádat ültetjük – tegyünk egy kis Ytong ragasztót, majd ha a szilikon is a helyén, állítsuk be a szerkezetet a végleges helyére.
Ekkor lehet összerakni a szifont, és mindent véglegesre kötni, hiszen ebből a pozícióból a kád már nem kerül elmozdításra. A neheze ezzel készen is van, ezt követően jöhet a külső falszerkezet kialakítása. Először egy vízmértékkel rajzoljuk fel a padlón az 5-ös Ytong téglák helyét a kád körül, majd akkora darabokat vágjunk, hogy a lapok szépen beüljenek a kád pereme alá úgy, hogy ragasztót kenve oda garantált felfogatást adjanak az egésznek. A vízszintre ügyelve, a téglák alját és oldalát ragasztva szépen rakjuk körbe a kádat a téglával, gondosan figyelve az ívekre és a vízszintre, majd ha az egész kiszáradt, felhordhatjuk rá a hidegburkolatot.
Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.
Olvassa el legfrissebb híreinket