Milyen munkálatokra alkalmas a 25-ös zsalukő?

A 25-ös zsalukő egy masszívabb változata az ismert építőanyagnak, ezért sokkal gyakrabban alkalmazzák a mindennapokban.

A 25-ös zsalukő felhasználása

A zsalukő tökéletesen bemutatja, hogy mennyire kompakttá és egyszerűvé vált az elmúlt évtizedekben az építkezés, illetve azok a betonozási munkálatok, melyekhez korábban megannyi zsaluanyagra és óriási odafigyelésre volt szükség. Nem mellesleg pedig rengeteg időre, hiszen a zsalukő azon túl, hogy megkönnyíti a munkát, mindemellett rengeteg időt is spórol nekünk, legyen szó akár egy új lakóház felépítéséről, akár egy támfal vagy más olyan dolog kivitelezéséről, amihez masszív betonalapra, illetve betonháttérre van szükség. Érdekessége, hogy bár nagyon hosszú évek óta ismert és elérhető a piacon, a zsalukő azonban mégis csak a közelmúltban tudott kimagaslóan népszerűvé válni, ami a fenti pozitívumok miatt egyáltalán nem meglepő.

Azt pedig még meg sem említettük, hogy a zsalukő gyakorlatilag bárhol képes megállni a helyét, hiszen nagyon sokféle méretkategóriában elérhető a piacon, így már korábban írtunk a 15-ös zsalukőről, majd átfogóan értekeztünk a 20-as zsalukő sajátosságairól és felhasználási lehetőségeiről. Ezzel a lendülettel pedig elérkeztünk a sorban a következő méretkategóriához, egészen pontosan a 25-ös zsalukőhöz, ami a Békás Épker kínálatából is megvásárolható, általánosságban pedig elmondható róla, hogy leginkább méreteiből kifolyólag sokkal gyakrabban alkalmazzák, mint a kisebb típusokat, ugyanakkor még mindig nem a legnépszerűbb típus. Az egyel nagyobb méretű, 30-as zsalukövet ugyanis gyakrabban választják a masszív szerkezetekhez, és mivel a zsalukő a lábazatok vagy a támfalak esetében kerül felhasználásra a legtöbb alkalommal, ezért nem meglepő, hogy főként a legnagyobb típusok közül válogatnak a vásárlók.

Mit kell tudni a 25-ös zsalukőről?

Mérettől függetlenül a zsalukőről elmondható, hogy az egyik leginkább félreértett építőanyag, ami bár ránézésre úgy néz ki, mint a béléstestek, valójában azonban itt sokkal többről van szó, ez a különleges megoldás leginkább egy könnyűbetonból készült bennmaradó zsaluanyag. Azt a célt szolgálja, hogy összefogja a beletöltött betonmasszát, a merevítőként funkcionáló vasalást, miközben később kívülről óvja az egész szerkezetet az időjárás káros hatásaitól, legyen az akár nedvesség, akár káros napsugárzás. Hogy mekkora a zsalukő, az természetesen alapvetően befolyásolja az árcédulát is, ezért nyilvánvalóan 15-ös és 20-as társánál drágább a 25-ös megoldás, aminek a neve a méretezésre hivatott utalni. 25-ös zsalukőnek ugyanis azokat a blokkokat nevezzük, melyek 50 centiméter hosszúak, 25 centiméter magasak és 25 centiméter mélyek vagy vastagok.

“Elnevezése árára és méretére is utal, hiszen ez a kialakítás drágább”

Mint azt már fentebb említettük, a zsalukő felhasználhatóságával kapcsolatban rengeteg a tévhit, így sokan például hagyományos téglának vagy béléstestnek hiszik, ezért például gyakran a 25-ös zsalukővel próbálnak meg falazni, csakhogy ez a termék egyáltalán nem arra való. A zsalukövek önmagában nem tömör blokkok, ezért nem alkalmasak falszerkezet kialakítására. Üreges kialakításuk arra szolgál, hogy kötésben egymásra helyezve, majd belülről vasalással megerősítve felfogják a friss betonmasszát, így biztosítva egy olyan masszív és tartós szerkezetet, ami minden irányból erőteljes tartást képes biztosítani, vagyis még az oldalirányból eredő nyomásnak is kiválóan ellenállnak. A zsalukő segítségével tehát viszonylag könnyedén, azonban nagy odafigyeléssel és kellő szabályozással lehet masszív építményeket kialakítani.

Lényeges a kötés alkalmazása, hogy a szerkezet stabil alaphoz csatlakozzon, miközben az egészet sarok- és végelemekkel tehetjük igazán eredetivé. Nagy előnye, hogy szakszerű kialakítás esetén a zsalukőből készült felületek vakolhatók, glettelhetők, festhetők, de természetesen a legkülönfélébb anyagokkal burkolhatók is. Itt fontos kiemelni továbbá, hogy a 25-ös zsalukő nagyon könnyedén alkalmazható olyan utólagos építmények kialakítására is, melyek egyéb funkciókat töltenek be, így például az építkezésről megmaradó darabok kiválóak kerti sütögetők vagy bútorok kialakításakor, de akár még cserépnek, magaságyásoknak vagy más egyéb kiegészítőknek is. Lássuk azonban konkrétan, hogy mire alkalmazható a gyakorlatban a legtöbbször a 25-ös zsalukő!

Lábazatok kialakítása

Mint fentebb már említettük, a 25-ös zsalukővel lehetőség van kimagaslóan masszív felületek építésére, ezáltal talán nem meglepetés, hogy a legtöbb lábazati kialakítás esetén jó megoldás lehet. Különösen családi házak vagy nagyobb ingatlanok esetén elengedhetetlen, hogy az alap és a falszerkezet között egy olyan réteg helyezkedjen el, melynek a teherbírása minden tekintetben kimagasló. A 25-ös zsalukőnél jobbat elképzelni sem tudnánk ehhez, hiszen amennyiben ez a típus kerül alkalmazásra, akkor az azt jelenti, hogy egy több mint 20 centiméter vastag, vagyis rendkívül erős és tartós vasbeton szerkezetet kapunk, ami nagy tartószilárdságot ad akár egy többszintes épület számára is. Előnye még, hogy nagyon könnyedén ki lehet alakítani, azonban a háttér lényeges, vagyis már az alapozástól kezdve úgy kell tervezni mindent, hogy az alkalmas legyen a zsalukövek fogadására.

“Kiválóan alkalmazható lábazat kialakításához, hiszen egy masszív szerkezetet tudunk kialakítsani”

Természetesen ma már nemcsak a házak lábazatánál nagyon fontos a masszív kialakítás, hanem például a kerítéseknél is rendkívül lényeges, ezért kerítéslábazatoknál legalább ennyire jó döntés a 25-ös zsalukő használata. Komplett kerítéseknél már nem szerencsés, mert a 25 centiméteres szélesség – ami burkolva gyakran már a 30-hoz közelít – feleslegesen vastag a teljes felület tekintetében. A manapság annyira népszerű betonkerítések lábazati kialakításakor azonban a 25-ös zsalukő egy nagyon vaskos és nagyon tartós alternatíva, megfelelő vasalás és alapozás mellett akár még védelmi feladatokat ellátó kerítések kialakításához is jó megoldás lehet.

Támfalak építése

Amire még rendkívül gyakran alkalmazzák a gyakorlatban a 25-ös zsalukövet, az nem más, mint a támfal. A támfalhoz ugyanis rendszerint nagyon erőteljes szerkezetre van szükség, egy olyan erőteljes megoldásra, ami jól ellenáll az oldalirányú erőhatásoknak. Ez a zsalukő-méret már jellemzően azért tökéletes erre, mert a több mint 20 centiméteres vasbeton – a vasalásra, a teljes hálószerkezet kialakítására itt különösen fontos odafigyelni – akár több tonnányi föld, komplett domboldalak feltartására is ideális választás lehet, nemcsak a kisebb rézsűk esetén ideális.

“Nagy és vastag kialakítása miatt támfalak építésére is nagyon jó lesz”

Ami lényeges, hogy dacára a 25-ös zsalukőnek és a betonszerkezetnek, a kellően mély alapozás, a már ebben elhelyezett vasaláselemek rendkívül fontosak a kialakításkor. Ilyen háttérrel több méter magas falazatok is könnyedén kivitelezhetők. Akár kerül bevonat a támfalra, akár nem, lényeges még mindemellett a helyes vízszigetelés alkalmazása is, mert hosszabb távon – különösen a téli időszakban – a felszivárgó víz komoly gondokat idézhet elő még egy ilyen masszív szerkezetben is.

Medencék, ülepítők, tározók

Mivel a 25-ös zsalukő már tényleg nagyon jól ellenáll minden oldalról a különféle erőhatásoknak, ezért ideális alternatíva minden olyan építmény kivitelezéséhez, ami a föld alatt található, vagy a föld alá nyúlik és megfelelő oldalirányú szigetelést kaphat. Különösen gyakran ajánlják például ezt a méretű zsalukövet ezért medencék kialakításához, de például olyan földalatti tározóknál is, mint amilyen az ülepítő vagy a víztároló, esetleg a szikkasztó. Utóbbiakat vékonyabb építőanyagból is ki lehet alakítani, azonban a vastagabb megoldások jellemzően szerencsésebbek és tartósabbak, nem mellesleg pedig biztonságosabbak.

Felkeltettük érdeklődését?
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal.

Kapcsolat

Legfrissebb híreink

Olvassa el legfrissebb híreinket